Dr hab. Katharina Bogusławski opracuje nowe modele chemii kwantowej w ramach grantu ERC Starting

Kobieta w szarej sukience

Ulepszenie materiałów spotykanych w codziennym życiu np. w diodach telefonów komórkowych za pomocą teorii kwantowej – to plan zdobywczyni grantu ERC dla młodych badaczy.

Rewolucja w obrębie metod tworzenia nowych materiałów

Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu ERC Starting Grant znalazła się dr hab. Katharina Bogusławski, profesor w Katedrze Mechaniki Kwantowej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. W ramach projektu DRESSED-pCCD „Devising Reliable Electronic Structure Schemes through Eclectic Design” zamierza zająć się metodami używanymi przy tworzeniu nowych materiałów o lepszych właściwościach, bez zwiększania kosztów obliczeniowych symulacji. Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała jej 1,2 mln euro na realizację projektu.

O projekcie dr Boguslawski

W ramach swojego grantu ERC badaczka opracuje nowe modele chemii kwantowej, które będzie można zastosować do badania struktur elektronowych oraz właściwości atomów i cząsteczek.

Zdaniem laureatki nowoczesna chemia kwantowa osiągnęła znaczący poziom w opisywaniu atomów, cząsteczek i ich oddziaływań. Podejścia teoretyczne są szczególnie pomocne, kiedy badania eksperymentalne ulegają spowolnieniu ze względu na stosowanie metody prób i błędów. W takich przypadkach chemia obliczeniowa może dostarczyć poszukiwanej wiedzy o własnościach i reaktywności cząsteczek.

Założenia projektu są bardzo ambitne. Kluczową ideą projektu DRESSED-pCCD jest ulepszenie istniejących modeli teoretycznych, jednak bez zwiększania złożoności obliczeniowej. Dr Bogusławski planuje też opracować interfejs czarnej skrzynki do zautomatyzowanych obliczeń chemii kwantowej.

Osiągnięta w ramach projektu synergia pomiędzy wiarygodnym opisem ilościowym a jakościową interpretacją oddziaływań molekularnych przyspieszy odkrywanie nowych materiałów w elektronice organicznej.

O laureatce

Dr hab. Katharina Boguslawski jest chemiczką kwantową, pracującą na styku chemii kwantowej, fizyki i informatyki stosowanej. Jest profesorem na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). Pochodzi z Bydgoszczy, ale z kraju wyjechała jako kilkuletnie dziecko.

Studia magisterskie ukończyła na jednej z najlepszych europejskich uczelni ETH (Politechnice Federalnej) w Zurychu w 2009 r. Jako najlepsza absolwentka została wyróżniona nagrodą Willi–Studer–Award. W 2012 r. obroniła doktorat z chemii kwantowej na tej samej uczelni.

Po doktoracie zdobyła staż podoktorski w ramach programu Early Postdoc. Mobility Fellowships i wyjechała do McMaster University w Kanadzie, uzyskując dodatkowo prestiżowy grant Banting Fellowship. Od 2015 r. pod kierunkiem prof. Ireneusza Grabowskiego pracuje na UMK. Laureatka stypendium FNP START 2016, stypendium MNiSW dla wybitnego młodego naukowca, grantem NCN SONATA BIS na założenie własnej grupy badawczej, a także bardzo prestiżowym grantem Marie Skłodowskiej-Curie Action Individual Fellowship European Fellowship (MSCA IF-EF), który realizuje na Wydziale Chemii UMK.

Jest członkinią Akademii Młodych Uczonych PAN od 2019 r.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN wspierało badaczkę w staraniach o grant ERC jako organizator panelu próbnego z udziałem ekspertów.

O grantach ERC Starting

Starting Grant to finansowanie przyznawane na przełomowe i odkrywcze projekty młodym badaczkom i badaczom (od 2 do 7 lat po doktoracie) przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ang. European Research Council – ERC). Na projekt trwający do pięciu lat można zdobyć maksymalnie 1,5 mln euro. To nie tylko duże pieniądze, ale także rozpoznawalny globalnie znak jakości uczonego.

W tym roku do Polski trafiły cztery takie granty.

Oprac. BDN PAN, BK PAN

Fot. Andrzej Romański/UMK