Polskie Zdrowie 2.0: zdrowie publiczne w analizie ekspertów

Kolaż 3 zdjęć

W Polsce brakuje jednolitej i spójnej analizy systemu zdrowia. Szczególnie, że systemu tego nie można rozpatrywać w oderwaniu od zdrowia publicznego, związków z medycyną naprawczą, otoczeniem społecznym i gospodarką. Przez ostatnie trzy dekady kwestie zdrowia i opieki zdrowotnej podnoszone przez polityków odnosiły się przede wszystkim do cząstkowych spraw aktualnych medialnie, przedstawionych fragmentarycznie i oderwanych od szerszego kontekstu.

Chcą to zmienić eksperci zrzeszeni w Komitecie Zdrowia Publicznego PAN. Proponują cykl analiz dotyczących systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wskazanie możliwych zmian systemowych. Właśnie publikują pierwszą z 14 przygotowanych analiz pt. „Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego”.

Analizę przygotowali eksperci w ramach projektu koordynowanego przez Komitetu Zdrowia Publicznego PAN (KZP PAN): „Ocena wybranych elementów systemu zdrowia w Polsce na podstawie dowodów naukowych i dobrych praktyk innych krajów – Polskie Zdrowie 2.0”. Każdy z raportów analizuje wybrany aspekt systemu zdrowia w Polsce. Raporty to pogłębione analizy danego zagadnienia wraz z określeniem tych obszarów, które wymagają modyfikacji.

Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego

Pierwsza ekspertyza pt. „Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego” opisuje system zdrowia publicznego w naszym kraju. Autorzy opracowania zwracają szczególną uwagę na to, że w Polsce „konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań w celu budowy nowego silnego systemu zdrowia publicznego, który może konsekwentnie i skutecznie realizować prozdrowotną politykę państwa”.

W obrębie zdrowia publicznego eksperci wskazują niezbędną zmianę podejścia do prozdrowotnej polityki państwa w obrębie sześciu aspektów:

  • prowadzenie polityki zdrowotnej i prozdrowotnej państwa w oparciu o dowody naukowe i dobre praktyki innych krajów, ze szczególnym uwzględnieniem reprezentatywnych danych epidemiologicznych i ekonomicznych (co pozwoli na ocenę gospodarczych i społecznych konsekwencji utraty zdrowia i niepełnosprawności);
  • zintegrowanie medycyny naprawczej, zdrowia publicznego i polityki społecznej;
  • stałe monitorowanie nierówności w zdrowiu, sytuacji zdrowotnej i społecznej grup szczególnie narażonych, w tym seniorów oraz zagrożeń środowiskowych;
  • potraktowanie edukacji prozdrowotnej i zdrowia psychicznego jako priorytetu, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i osób w wieku podeszłym;
  • realizacja właściwej polityki informacyjnej i zbudowanie realnego przywództwa dla uzyskania zaufania społecznego niezbędnego do akceptacji polityki zdrowotnej państwa;
  • zbudowanie nowoczesnego zinstytucjonalizowanego zaplecza eksperckiego dla badań naukowych oceniających efekty polityki zdrowotnej państwa oraz przygotowujących do ich wdrożenia.

W dokumencie jest przedstawiona jako tło sytuacja zdrowotna Polaków i zmiany zachodzące od początku lat 90-tych XX wieku. Specjaliści wskazują na skutki pandemii, międzynarodowy kryzys polityczny oraz konflikt militarny, które to elementy ukazał faktyczny wpływ zdrowia na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

Geneza powstania raportów

Pomysłodawcy projektu Polskie Zdrowie 2.0 zauważyli niewystarczającą w ich ocenie liczbę praktycznych analiz i opracowań, które mogłyby być wykorzystywane przez polityków podejmujących kluczowe decyzje z zakresu polityki zdrowotnej. Celem badaczy zrzeszonych w KZP PAN było przygotowanie zbioru zagadnień odnoszących się do zdrowia i opieki zdrowotnej w sposób spójny, ale też osadzając zagadnienia w szerszym kontekście. Według członków Komitetu w rozmowach o zdrowiu nie można pomijać głównych mechanizmów i złożonych powiązań wewnątrz systemu zdrowia.

W tym celu zaprosili ekspertów do stworzenia krótkich i treściwych informacji na temat bieżących wyzwań w obrębie zdrowia, a także najważniejsze scenariusze potrzebnych zmian (tzw. policy biefs).

O projekcie Polskie Zdrowie 2.0

Projekt pt. „Ocena wybranych elementów systemu zdrowia w Polsce w oparciu o dowody naukowe i dobre praktyki innych krajów – Polskie Zdrowie 2.0” (w skrócie Polskie Zdrowie 2.0 lub PZ 2.0) powstał z inicjatywy Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, który działa w ramach Wydziału V Nauk Medycznych Akademii. Naukowcy z Komitetu zaproponowali i koordynują działania w projekcie, ale grupa autorów zaangażowanych w Polskie Zdrowie 2.0 jest dużo większa.

Projekt stawia sobie za cel edukację i upowszechnianie nauki. Główną grupę docelową stanowią polscy politycy i osoby zajmujące się zdrowiem. Ekspertom zależy także na dotarciu do szerokiej opinii publicznej i dziennikarzy. Sama inicjatywa realizowana jest w okresie przedwyborczego przygotowywania programów dotyczących systemu ochrony zdrowia w Polsce przez główne podmioty polityczne. Autorzy liczą na wykorzystanie ich wiedzy w programach dotyczących polityki zdrowotnej w kraju. 

Do przygotowania policy briefs zaproszono aż 64 polskich ekspertów – naukowców i doświadczonych praktyków, uczestników Systemu Opieki Zdrowia (SOZ) w Polsce.

Kolejne analizy są publikowane w najbliższym czasie na stronie dedykowanej projektowi Polskie Zdrowie – Polska Akademia Nauk (pan.pl). Wszystkie tematy poruszane w projekcie znajdują się poniżej:

Upublicznienie wszystkich dokumentów ma nastąpić do końca kwietnia bieżącego roku. Tematy poruszane w nastepnych policy briefs będą upowszechniane podczas konferencji i spotkań zaplanowanych na ten rok.

Pobierz brief nr II.1 pt. „Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego”.


AUTORZY OPRACOWAŃ OPISANYCH W FORMULE POLICY BRIEF WYRAŻAJĄ ZGODĘ NA KORZYSTANIE, KOPIOWANIE, PRZEDRUKOWYWANIE, ROZPOWSZECHNIANIE ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE HTTPS://PAN.PL/BLOG/POLSKIE-ZDROWIE-2-0/ CAŁOŚCI BĄDŹ FRAGMENTÓW OPRACOWAŃ POLICY BRIEF BEZ KONIECZNOŚCI UZYSKIWANIA ZGODY AUTORÓW.
PODANIE ŹRÓDŁA „KOMITET ZDROWIA PUBLICZNEGO POLSKIEJ AKADEMII NAUK” JEST WSKAZANE, JEDNAK NIE JEST TO KONIECZNE.


Źródło informacji: Polska Akademia Nauk