151. sesja Zgromadzenia Ogólnego PAN

W czwartek, 20 czerwca, odbyła się 151. sesja Zgromadzenia Ogólnego PAN. W obradach wzięli udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek oraz przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży poseł Krystyna Szumilas.

Obrady rozpoczęło wystąpienie ministra Dariusza Wieczorka, który poinformował, że podpisał wniosek o złożenie dwóch ustaw do rządowego wykazu prac legislacyjnych. Pierwszy z nich dotyczy likwidacji Akademii Kopernikańskiej, a drugi nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Według słów szefa resortu projekty trafiły do KPRM i w najbliższym czasie wejdą w etap konsultacji społecznych. Zaapelował przy tym o udział w dyskusji i przekazywanie uwag i propozycji poprawek do projektu, zaznaczając przy tym, że kierowany przez niego resort nie będzie się spieszył z pracami, które w postaci przyjętej ustawy powinny się skonkludować do końca roku. Minister Wieczorek zadeklarował otwartość na dyskusję ze środowiskiem, nie ujawnił jednak , jakie konkretnie zmiany przewiduje projekt.

Odnosząc się do wystąpienia i zapowiedzi ministra Wieczorka prof. Marek Konarzewski podkreślił, że na dzień dzisiejszy Akademia nie zna nie tylko projektu, do którego miałaby się odnosić, ale nawet konkretnego celu przyświecającego ministerstwu oraz ogólnego kierunku prac. Zaznaczył również, że poza ogólnymi stwierdzeniami mówiącymi o wzmocnieniu Akademii ani jej członkowie, ani kierownictwo nie usłyszeli jak dotąd niczego konkretnego. – Na razie projektu nie znamy, a to sprawia, że władze akademii są w niekomfortowej sytuacji. Jesteśmy pełni niepokoju – powiedział prof. Konarzewski. Prezes PAN zwrócił uwagę, że minister nie przyjął do wiadomości apelu środowiska Akademii, żeby o projekcie rozmawiać przede wszystkim z bezpośrednio zainteresowanymi, a dopiero w drugiej kolejności z innymi środowiskami i podmiotami. – Ustawę pisze się na gorsze, nie na lepsze czasy – przypomniał.

Na zakończenie tej części obrad korporanci przyjęli stanowisko wzywające do partnerskiego procedowania ustawy i uwzględnienia rozwiązań prawnych, które znalazły się w projekcie przygotowanym w Akademii i złożonym do ministerstwa jeszcze w 2023 roku. – Uwzględnienie tych rozwiązań prawnych przyczyni się do zbudowania klimatu zaufania i rzetelnej współpracy między MNiSW i środowiskiem Akademii – podkreślono.

Pełna treść stanowiska dostępna jest pod linkiem.

Kolejnym punktem programu sesji były wybory do Akademii Młodych Uczonych, do których zgłoszono rekordową liczbę 116 kandydatów, w tym 55 kandydatek. W 2024 r. swoją misję w AMU kończy 17 młodych uczonych, na których miejsce podczas 151. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN wybrano ostatecznie 16 nowych osób.

Nowymi członkami Akademii Młodych Uczonych zostali:

rekomendowani przez Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN:

dr Anna M. Górska z Akademii Leona Koźmińskiego, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach Akademii Leona Koźmińskiego;

dr Dawid Rogacz z Zakładu Historii Filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;

dr Bartosz Wołodkiewicz z Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

rekomendowani przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN:

dr Katarzyna Klonowska z Zakładu Genetyki Nowotworów w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN;

dr Jan Łyczakowski z Zakładu Biotechnologii Roślin na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego;

dr hab. Paweł Antoni Kołodziejski z z Katedry Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu;

dr Tomasz Kościółek z Katedry Inżynierii i Analizy Eksploracyjnej Danych na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

rekomendowani przez Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN:

dr hab. Maciej Dołęga z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk;

dr hab. Michał Jakubowicz z Instytutu Geologii i Geoinformacji na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;

dr inż. Krzysztof Ptaszyński z Zakładu Teorii Ciała Stałego w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN;

dr hab. Bartosz Szyszko z Zespołu Organicznej Chemii Supramolekularnej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

rekomendowani przez Wydział IV Nauk Technicznych PAN:

dr Dawid Dudkowski z Katedry Dynamiki Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej;

dr inż. Monika Janik z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej;

dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj z Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informacyjno-Pomiarowych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej;

dr hab. inż. Paweł Kryszkiewicz z Instytutu Radiokomunikacji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej.

rekomendowany przez Wydział V Nauk Medycznych PAN:

prof. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W dalszej kolejności miała miejsce prezentacja podsumowania prac Zespołu doradczego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk do spraw ewaluacji jakości działalności naukowej i finansowania badań naukowych – w swoim wystąpieniu prof. Andrzej Jajszczyk przedstawił podsumowanie propozycji nowego systemu ewaluacji podkreślając, że obecny system ewaluacji jednostek naukowych jest mocno niedoskonały i wszędzie, gdzie jest to możliwe, powinien zostać zarzucony na rzecz systemu oceny środowiskowej (peer review). Szczegółowe omówienie wyników prac zespołu dostępne jest tutaj.

Wśród pozostałych punktów obrad znalazły się m.in. uchwała w sprawie statutu Polskiej Akademii Nauk, przyjęcie rocznego sprawozdania finansowego wraz z opinią z badania sprawozdania finansowego oraz sprawozdania ze statutowej działalności Akademii w 2023 roku, uchwała w sprawie regulaminu określającego tryb zgłaszania kandydatów wraz z rekomendacjami oraz sposób i tryb wyboru członków Akademii, tryb utraty członkostwa, pozbawienia statusu członka lub rezygnacji z członkostwa Akademii, a także sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej w 2023 r., a także Akademii Młodych Uczonych w latach 2022-2023. 151. sesję Zgromadzenia Ogólnego PAN zakończyła informacja o nagrodach i wyróżnieniach członków Polskiej Akademii Nauk i Akademii Młodych Uczonych.