Sukcesy i nagrody

Polska Akademia Nauk jest prężną instytucją opartą na doskonałości naukowej. Prowadzi zaawansowane badania, skutecznie pozyskuje granty i utrzymuje wysoką pozycję międzynarodową.

17 dyscyplin uprawianych w instytutach otrzymało w 2021 roku najwyższą kategorię A+ (przyznawaną elicie polskiej nauki). Kolejnych 40 uzyskało kategorię A (wyniki ewaluacji działalności naukowej opublikowane przez MEiN w sierpniu 2022 roku). To więcej niż średnia dla całego kraju.  PAN jest także polskim liderem w globalnym rankingu Nature Index. Uwzględnia on m.in. liczbę i wartość artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych. Wg danych za cały 2020 rok Akademia zajęła 221. miejsce. Za nią znalazły się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (odpowiednio na pozycji nr 378 i 396) PAN jest też polskim liderem w międzynarodowym rankingu SCImago. Powstaje on na podstawie dorobku uczonych, liczby zgłoszeń patentowych i cytowanych prac. Warto dodać, że każda z największych polskich uczelni zatrudnia tylu pracowników naukowych, co cała Akademia.

Badaczki i badacze z PAN regularnie otrzymują nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, czyli tzw. polskie Noble (przyznawane od 1992 roku). Mniej więcej jedna trzecia wszystkich laureatów jest związana z Akademią. Instytuty PAN oraz Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej zdobyły 15 prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. To nie tylko duże pieniądze na projekty, ale także globalnie rozpoznawalny znak jakości uczonego.

Badaczki i badacze PAN są również na liście TOP 2% Uniwersytetu Stanforda i wydawnictwa Elsevier. To zestawienie najbardziej wpływowych ludzi nauki, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Sprawozdanie z przeprowadzenia wyborów do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk w kadencji rozpoczynającej się w 2024 roku.

W związku z kończącymi się kadencjami Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk (2020 - 2023) zostały podjęte działania zmierzające do powołania …

Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak na czele International Cannabinoid Research Society

Prof. Katarzyna Starowicz- Bubak z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk została nagrodzona ICRS Mid Career Award. …

Pałac Staszica w Warszawie i pomnik Mikołaja Kopernika

Taki był rok 2022 w PAN

Przypominamy znaczące momenty z życia Akademii w mijającym roku. Wybraliśmy interesujące wydarzenia, nagrody, inicjatywy.

Prof. Karol Myśliwiec został Kawalerem Orderu Uśmiechu

Światowej sławy archeolog i egiptolog dołączył do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. O uhonorowanie prof. Karola Myśliwca wystąpili do …

Karolina Ćwiek-Rogalska

Rzeczy jak duchy – badania nad widmontologia z nagrodą naukową

Dr Karolina Ćwiek-Rogalska laureatką Nagród Naukowych „Polityki”. Badaczkę z Instytutu Slawistyki PAN wyróżniono w kategorii nauki humanistyczne za…

Od lewej prof. Michel Talagrand, prof. Jerzy Duszyński

Matematyk z Medalem im. Banacha

Profesor Michel Talagrand odebrał uznane wyróżnienie z rąk prezesa PAN. Medal im. Stefana Banacha przyznawany jest matematykom w uznaniu ich …

Fot. dr Karol Karnowski, Instytut Chemii Fizycznej PAN

Sposób walki z retinopatią barwnikową

Dlaczego komórki nerwowe w siatkówce obumierają? Jak zahamować procesy zwyrodnieniowe siatkówki? Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół…

Kobieta w laboratorium

Polska neurobiolożka nową członkinią EMBO

67 wybitnych naukowców dołączyło do prestiżowej Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO). Wśród nich jest jedyna Polka – prof. Bożena …