Polskie Zdrowie 2.0

Podejmowanie kluczowych decyzji z zakresu polityki zdrowotnej wymaga praktycznych analiz i opracowań dotyczących zdrowia publicznego w kraju. Przez ostatnie dekady kwestie zdrowia i opieki zdrowotnej podnoszone przez polityków odnosiły się przede wszystkim do cząstkowych spraw aktualnych medialnie, przedstawionych fragmentarycznie i oderwanych od szerszego kontekstu.

Odpowiedzią na tę potrzebę jest projekt Polskie Zdrowie 2.0. W ramach projektu grupa specjalistów przygotuje 14 ekspertyz dotyczących wybranych aspektów systemu zdrowia w Polsce. Szczególnym zainteresowaniem objęty będzie zakres zdrowia publicznego, jego powiązania z medycyną naprawczą, otoczeniem społecznym i gospodarką. Ekspertyzy, przygotowane w formie krótkich opracowań typu policy brief, przedstawiają zwięzłe opisy problemu i najważniejsze scenariusze potrzebnych zmian

Za realizację projektu jest odpowiedzialny Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk funkcjonujący w ramach Wydziału V Nauk Medycznych Akademii. Rekomendacje przygotowują wybitni eksperci akademiccy wspólnie z doświadczonymi praktykami systemu zdrowia w naszym kraju. Działania Projektu są zgodne z art. 36, p. 1, pp. 4 Ustawy o PAN oraz Regulaminem i celami pracy Komitetu.

Opiekunami poszczególnych modułów i tematów reprezentujących Komitet Zdrowia Publicznego PAN są:

  • prof. Wojciech Hanke – przewodniczący KZP PAN
  • prof. Grzegorz Opolski – członek korespondent PAN, WUM
  • prof. Jerzy Chudek – członek korespondent PAN, ŚUM
  • prof. Stanisław Czuczwar – członek rzeczywisty PAN, UML, b. wiceprezes PAN
  • prof. Krzysztof Opolski – KZP PAN, UW
  • prof. Adam Witkowski – członek korespondent PAN, IK
  • prof. Cezary Włodarczyk – KZP PAN, CM UJ
  • prof. Tomasz Zdrojewski – KZP PAN, GUMed
  • bezpośrednio w pracę nad materiałami zaangażowanych jest 64 polskich ekspertów, naukowców i praktyków systemu

Poprawa aktywności fizycznej wśród wszystkich pokoleń Polaków – rekomendacje ekspertów

Wielu lekarzy uważa, że regularny wysiłek fizyczny jest najbardziej skutecznym i dostępnym powszechnie lekiem XXI wieku. Aktywność sportowa należy …

Więcej...

Budowanie zaufania do szczepień ochronnych – rekomendacje ekspertów

Szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnięć w obszarze zdrowia publicznego. Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, …

Więcej...

Ważne obszary dla poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce – głos naukowców PAN i zaproszonych ekspertów

Tylko realne przywództwo i zaufanie społeczeństwa dla polityki zdrowotnej państwa ma szanse uczynić system ochrony zdrowia efektywniejszy i …

Więcej...

Sytuacja zdrowotna i jej monitorowanie – rekomendacje ekspertów

Pod względem przewidywanej i notowanej długości życia Polska znacząco odstaje od krajów Unii Europejskiej. Eksperci Polskiej Akademii Nauk …

Więcej...

Ograniczenie hospitalizacji i wzmocnienie diagnostyki ambulatoryjnej – rekomendacje ekspertów

Zwiększenie nakładów finansowych na system ochrony zdrowia nie wystarczy do poprawy jego funkcjonowania. Kluczem do sukcesu jest przemyślana i …

Więcej...

„Antynomie systemu ochrony zdrowia” – monografia Komitetu Zdrowia Publicznego PAN

Polski system ochrony zdrowia od dawna jest przedmiotem wszechobecnej dyskusji, która rzadko jednak wykracza poza tematykę szczegółowych problemów …

Więcej...

Nowa polityka senioralna w zakresie zdrowia i funkcjonowania społecznego – rekomendacje ekspertów

Prognozy GUS i Eurostatu wskazują, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba osób w starszym wieku w Polsce przekroczy 10 mln, a w perspektywie roku…

Więcej...

Konferencja podsumowująca projekt „Polskie Zdrowie 2.0”

18 września 2023 r. w Pałacu Staszica uczestnicy wydarzenia podsumują projekt, który jest odpowiedzią na wyzwania polityki zdrowia publicznego w …

Więcej...

Standardy w procesie wzmacniania jakości systemu ochrony zdrowia – rekomendacje ekspertów

Jednym z największych wyzwań dla współczesnych systemów ochrony zdrowia jest nierównowaga między popytem a podażą usług zdrowotnych. Na całym …

Więcej...

Ochrona praw pacjentów – rekomendacje ekspertów

Przestrzeganie praw pacjenta jest warunkiem realizacji humanistycznej misji systemów zdrowotnych. Wobec współczesnych wyzwań będących następstwem …

Więcej...

Dodatkowe źródła finansowania zdrowia. Rekomendacje ekspertów

Skąd wziąć dodatkowe przychody na finansowanie rosnących potrzeb zdrowotnych? Eksperci projektu Polskie Zdrowie 2.0. mają kilka rekomendacji.
Więcej...
Ręka w rękawiczce podaje próbki

Innowacje w medycynie. Rekomendacje ekspertów

Jak zapewnić Polakom szybki dostęp do innowacji w technologiach zdrowotnych? Rekomendują eksperci z projektu Polskie Zdrowie 2.0.
Więcej...
Widok Starego Miasta w Warszawie z lotu ptaka

Jak usprawnić politykę zdrowotną w Polsce? Rekomendacje ekspertów

Jakie działania powinni podjąć rządzący, aby sprawnie koordynować sfery polityki zdrowotnej? Sprawą zajęli się eksperci projektu Polskie Zdrowie 2.0.
Więcej...
Kobieta przełamująca papierosa

Ograniczenie palenia wśród Polaków. Rekomendacje ekspertów

Jakie działania powinno podjąć państwo, aby zredukować palenie papierosów i e-papierosów? Rekomendują eksperci w ramach projektu Polskie Zdrowie 2.0.
Więcej...
Kolaż 3 zdjęć

Polskie Zdrowie 2.0: zdrowie publiczne w analizie ekspertów

W Polsce brakuje jednolitej i spójnej analizy systemu zdrowia. Chcą to zmienić eksperci z Komitetu Zdrowia Publicznego PAN.
Więcej...
dłoń podpisująca dokument

PAN i INFARMA rozpoczynają współpracę

Przygotowanie cyklu analiz dotyczących systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wskazanie możliwych zmian systemowych – to będzie efekt pracy grona …
Więcej...

Autorzy opracowań opisanych w formule Policy Brief wyrażają zgodę na korzystanie, kopiowanie, przedrukowywanie, rozpowszechnianie zamieszczonych na stronie https://pan.pl/blog/polskie-zdrowie-2-0 całości bądź fragmentów opracowań Policy Brief bez konieczności uzyskiwania zgody autorów. Podanie źródła „Komitet zdrowia publicznego Polskiej Akademii Nauk” jest wskazane, jednak nie jest to konieczne.