Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Konferencja naukowa „Europejski wymiar rozwoju i wzajemnej współpracy regionów Polski i Ukrainy”

24 września @ 09:00 - 25 września @ 15:30

Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN
wraz z Instytutem Geografii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy
zapraszają na konferencję naukową
„Europejski wymiar rozwoju i wzajemnej współpracy regionów Polski i Ukrainy”,
która odbędzie się w dniach 24–25 września 2024 r. w Pałacu Staszica w Warszawie.

Wydarzenie, organizowane dzięki wsparciu Polskiej Akademii Nauk,
zostało objęte patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konferencja poświęcona będzie tematyce wyzwań rozwojowych oraz doświadczeń i perspektyw współpracy polskich i ukraińskich regionów jako podstawy włączania Ukrainy w europejską przestrzeń przepływów, terytorialnych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także polsko-ukraińskiej współpracy terytorialnej w kontekście odbudowy kraju oraz procesów integracji europejskiej. Także obecnie, w trakcie trwających działań wojennych, w zespołach ukraińskich i między-narodowych (w tym ukraińsko-polskich) prowadzone są badania naukowe oraz analizy prognostyczne na temat skutków przestrzennych agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Konferencja jest okazją do przedstawienia wyników najnowszych badań w tym zakresie.

Tematyka konferencji w sposób szczególny dotyczyć będzie następujących zagadnień:

  • Wymiar przestrzenny społecznych i gospodarczych skutków inwazji Rosji na Ukrainę;
  • Wyzwania polityki regionalnej i polityki przestrzennej w Polsce i Ukrainie w kontekście terytorialnych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz procesu integracji Ukrainy z Unia Europejską;
  • Rozwój infrastruktury transportowej oraz jej rola w kształtowaniu polsko-ukraińskich powiązań transgranicznych oraz powiązań o charakterze globalnym i europejskim;
  • Zarządzanie i ochrona transgranicznych zasobów środowiska naturalnego;
  • Skutki wojny dla systemu osadniczego Ukrainy i Polski;
  • Zrównoważony rozwój oraz odbudowa i rekonstrukcja miast Ukrainy w kontekście zniszczeń wojennych;
  • Mobilność ludności Ukrainy oraz jej społeczno-ekonomiczne konsekwencje w ujęciu przestrzennym;
  • Wyzwania polsko-ukraińskiej współpracy transgranicznej oraz integracji terytorialnej w kontekście zmieniających się uwarunkowań.

Podejmowana problematyka jest niezwykle istotna ze względu na skalę wyzwań związanych z od-budową oraz integracją Ukrainy z przestrzenią Unii Europejskiej (w tym Polski), a także rolę, jaką w tych procesach powinni odgrywać specjaliści z zakresu rozwoju regionalnego i gospodarki przestrzennej. Dlatego też jednym z celów konferencji jest podjęcie dyskusji szerokiego grona specjalistów z Polski i Ukrainy na temat rozwoju terytorialnego i planowania przestrzennego jako pod-staw polsko-ukraińskiej współpracy dwustronnej, powojennej odbudowy Ukrainy oraz jej przyszłej akcesji do Unii Europejskiej.

W Konferencji udział wezmą przedstawiciele środowiska naukowego Polski i Ukrainy reprezentujący najważniejsze ośrodki akademickie obydwu państw, przedstawiciele administracji publicznej szczebla centralnego i regionalnego oraz eksperci i praktycy z zakresu rozwoju regionalnego i za-gospodarowania przestrzennego. Ponadto wydarzenie swoją obecnością uświetnią prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk w latach 2015–2022, obecnie doradca prezesa Polskiej Akademii Nauk ds. Ukrainy, prof. Sergiy Pyrozhkov, Wiceprezes Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Jan Szyszko, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Natalia Kozlovska, Wiceminister Rozwoju Wspólnot, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy.

Konferencja organizowana jest w oparciu o powołaną w 2022 r. „Ukraińsko-Polską Platformę Ekspertów ds. Rozwoju Przestrzennego”, której zasadniczym celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju przestrzennego w Polsce i Ukrainie oraz zapewnienie wsparcia badawczego i dorad-czego w tym zakresie w warunkach kształtowania ładu przestrzennego i praktyk zarządzania przestrzennego (link do treści podpisanego dokumentu).

Osobami do Kontaktu z ramienia Komitetu organizacyjnego konferencji są:

Program konferencji dostępny pod linkiem.

Szczegóły

Początek:
24 września @ 09:00
Koniec:
25 września @ 15:30
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Pałac Staszica
Nowy Świat 72
Warszawa, Poland
+ Google Map