A może fizyka techniczna? Odcinek podkastu „A co PAN radzi?” z prof. Jaroszewiczem

Profesor Leszek Jaroszewicz, fizyk techniczny związany z Wojskową Akademią Techniczną, był gościem prof. Dariusza Jemielniaka w środowym odcinku podkastu „A co PAN radzi?”, kolejnej odsłonie serii, który pomaga maturzystom odkryć najlepszą ścieżkę przyszłych karier zawodowych.

Poza kompleksową wiedzą z zakresu fizyki, biofizyki, matematyki oraz informatyki, studenci fizyki technicznej rozwiną swoje umiejętności w zakresie grafiki inżynierskiej, tworzenia oprogramowania oraz poznają najważniejsze zagadnienia z elektrodynamiki, mechaniki i optyki. Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie jako eksperci do rozwiązywania różnych problemów technicznych w ośrodkach naukowo-badawczych, laboratoriach diagnostycznych, przedsiębiorstwach produkujących specjalistyczną aparaturę do badań i dokonywania pomiarów, a także w zakładach służby zdrowia. Dzięki swojej interdyscyplinarności, fizyka techniczna otwiera na myślenie oraz myślowe kombinowanie. Profesor Jaroszewicz podkreślał, aby nie bać się wyzwań i szukać raczej studiów trudnych.

Gość prof. Jemielniaka od 40 lat zajmuje się interferometrią światłowodową, a dokładniej takim typem interferometru, który wykorzystywany jest w żyroskopie optycznym. Dzięki temu, że bazuje on tylko na świetle, jest niezwykle szybki i dokładny. Wykorzystuje się go np. w okrętach podwodnych. W zakresie ostatnich zainteresowań prof. Jaroszewicza znajduje się także sejsmometr rotacyjny, urządzenie do pomiarów drgań sejsmicznych.

Maturzysto! Jeśli interesuje Cię matematyka, lubisz się uczyć i podejmować wyzwania, rozważ jako swój przyszły kierunek studiów fizykę techniczną.