„Antynomie systemu ochrony zdrowia” – monografia Komitetu Zdrowia Publicznego PAN

Polski system ochrony zdrowia od dawna jest przedmiotem wszechobecnej dyskusji, która rzadko jednak wykracza poza tematykę szczegółowych problemów czy konkretnych dziedzin. Tym razem stało się inaczej – monografia „Antynomie systemu ochrony zdrowia” pod redakcją prof. Krzysztofa Opolskiego, prof. Tomasza Zdrojewskiego i Zuzanny Opolskiej wydana przez PAN, przedstawia nierozwiązywalne od lat sprzeczności, leżące u podstaw systemów opieki zdrowotnej i utrudniających ich doskonalenie.

Istotą książki jest ukazanie dylematów dwóch światów – wartości i potrzeb, a także ich realizacji w praktyce. Ambitnego zadania podjęli się wybitni polscy eksperci z różnych dziedzin medycyny, ochrony zdrowia, a także ekonomii, zarządzania i polityki. O tym, jak unikatową jest pozycją na tle innych publikacji naukowych najlepiej świadczą słowa recenzentów dr Grzegorza Juszczyka i prof. Michała Kleibera.

„Monografia podejmuje niezwykle ważną tematykę problemów, wyzwań i paradoksów stojących przed zdrowiem publicznym w Polsce. Chociaż ostatnie z nich rzadko i niesłusznie, czego dowodzą autorzy, są przedmiotem dyskusji, to tym razem znajdują się w centrum zainteresowania. Książka jest interesująca z punktu widzenia różnorodności tematyki zarówno dla praktyków medycyny, jak i polityków czy ekonomistów, którzy podejmować muszą istotne decyzje o wysokości nakładów i ich alokacji na poszczególne działy medycyny.”

dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk

„Nikt nie ma wątpliwości, że efektywna organizacja systemu opieki zdrowotnej jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed współczesnymi społeczeństwami. Odnosząc się do tego wyzwania i podkreślając szeroko wieloaspektowe znaczenie zdrowia obywateli, uznani eksperci podjęli się przedstawienia nierozwiązywalnych od lat sprzeczności, leżących u podstaw systemów ochrony zdrowia i utrudniających ich doskonalenie. „Antynomie systemu ochrony zdrowia” jest więc książką niezwykle aktualną rzucającą nowe spojrzenie na konflikty wynikające z braku możliwości finansowych, problemów organizacyjnych i rosnących wymagań technologicznych”. 

prof. dr hab. Michał Kleiber

Cała publikacja „Antynomie systemu ochrony zdrowia” jest dostępna w wersji cyfrowej lub na stronie.

Publikacja powstała w ramach projektu „Polskie Zdrowie 2.0”. Konferencja podsumowująca projekt odbędzie się 18 września 2023 r.