Badacz z Akademii Młodych Uczonych wyróżniony za badania nad ekologią lasu

Dr hab. Michał Bogdziewicz, prof. UAM został laureatem tegorocznej nagrody Narodowego Centrum Nauki (NCN). Doceniono jego przełomowe badania nad ekologią reprodukcji drzew w kontekście zmian klimatu.

Dr hab. Michał Bogdziewicz prof. UAM zwyciężył w kategorii „nauki o życiu”. Zajmuje się ekologią lasu, a w szczególności mechanizmami odpowiedzialnymi za regenerację drzew. Jest autorem przełomowego odkrycia tłumaczącego, w jaki sposób ocieplenie klimatu zmienia wzorce reprodukcji drzew.

Pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie m.in. prowadzi projekt „ForestFuture” w ramach prestiżowego grantu ERC (ang. European Research Council). Od 2022 r. jest także członkiem Akademii Młodych Uczonych (AMU PAN).

O Nagrodzie NCN

Nagrodę Narodowego Centrum Nauki otrzymują naukowcy do 40. roku życia, którzy mimo młodego wieku już mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami. Od 2013 r. przyznawana jest w trzech kategoriach: nauk o życiu, nauk ścisłych i technicznych oraz humanistycznych i społecznych.

W tej edycji nominowanych było aż 59 osób. W pozostałych kategoriach nagrody otrzymali:

  • dr hab. Karolina Safarzyńska, prof. UW z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (za nowatorskie modele teoretyczne pozwalające na badanie wpływu ograniczonej racjonalności, różnorodności preferencji i interakcji społecznych na polityki klimatyczne)
  • prof. Piotr Wcisło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (za pracowanie nowej metody poszukiwania ciemnej materii wykorzystującej optyczne zegary atomowe oraz wykorzystanie ultradokładnej spektroskopii laserowej do testowania teorii kwantowej i poszukiwania nowej fizyki wychodzącej poza model standardowy)

Nagrody wręczono 12 października podczas uroczystej gali w Krakowie. Wyróżnieni otrzymają po 50 tys. zł.

Źródło informacji i zdjęć: Narodowe Centrum Nauki