Badacze związani z PAN z grantami ERC Starting

Logo European Research Council

Ponad 400 młodych naukowców wyróżnionych prestiżowymi grantami europejskimi. Cztery z nich będą realizowane w Polsce, w tym jeden w instytucie PAN. Laureatką jest też członkini Akademii Młodych Uczonych PAN.

Granty ERC dla młodych badaczy

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ang. European Research Council, ERC) ogłosiła właśnie wyniki konkursu dla naukowców od 2 do 7 lat po doktoracie. W kategorii Starting mierzą się badacze, którzy mimo młodego wieku mogą pochwalić się doskonałością naukową oraz wieloma osiągnieciami. Rada przeznaczyła 636 mln euro, aby mogli rozpocząć własne projekty, stworzyć zespoły i realizować najbardziej obiecujące pomysły

Granty ERC w Polsce

Wśród wyróżnionych znalazło się czworo badaczy, którzy poprowadzą swoje badania w polskich jednostkach.

Jednym z nich jest dr Adam Kłosin, biolog molekularny i genetyk. Pracuje jako kierownik Pracowni Epigenetyki Przestrzennej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Będzie tam prowadził badania w ramach projektu OGRE „The spatial organization of gene regulation in embryonic development”. W projekcie spróbuje wyjaśnić, jak i dlaczego białka regulujące ekspresję genów podczas rozwoju embrionalnego organizują się w gęste skupiska.

W Polsce swoje granty będą prowadzić także:

  • dr hab. Katharina Bogusławski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członkini Akademii Młodych Uczonych PAN, za projekt DRESSED-pCCD „Devising Reliable Electronic Structure Schemes through Eclectic Design”
  • dr Rafał Kucharski, Uniwersytet Jagielloński, za projekt COeXISTENCE „Playing urban mobility games with intelligent machines. Framework to discover and mitigate human-machine conflicts”
  • dr Piotr Wcisło, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, za projekt H2TRAP „New experimental methods for trapping cold molecular hydrogen”

Szczegóły, statystyki oraz przykłady tegorocznych projektów znajdziecie na stronie ERC.

O grantach ERC Starting

Starting Grant to finansowanie przyznawane przez ERC młodym naukowcom. Na projekt badawczy trwający do 5 lat można zdobyć do 1,5 mln euro.

W tej edycji konkursu złożono 2932 wnioski, z których finansowanie otrzymało 408. Wyróżniono badaczy pracujących w 26 krajach i reprezentujących 46 narodowości. Badania będzie realizować także sześcioro Polaków zatrudnionych w jednostkach zagranicznych.

Dotychczas do Polski trafiło 37 grantów ERC Strarting.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN pomagało w przygotowaniach do udziału w konkursie wszystkim wyżej wymienionym laureatom.

Źródło informacji: European Research Council