Badania nad sztuczną inteligencją w Szkole Doktorskiej PAN

Czworo ludzi stoi i pozuje do zdjęcia

W ramach porozumienia między Szkołą Doktorską TIB PAN a spółką DEAS NCBR młodzi naukowcy będą pracować nad zagadnieniami AI oraz rozwiązaniami informatycznymi dla ekonomii cyfrowej.   

Rozwój sztucznej inteligencji

W latach 90. XX w. niektórzy z nas obserwowali upowszechnianie się Internetu na masową skalę. Wraz z rewolucją cyfrową zachwycano się nowymi możliwościami. Pojawiały się jednak także nowe obawy i pytania o zmiany, jakie rewolucja wprowadzi.

Dzisiaj podobny proces możemy zobaczyć obserwując rozwój sztucznej inteligencji. AI już dawno wyszła poza ściany laboratoriów i domeny stricte naukowej. Przeciętny obywatel świata nawet nie zdaje sobie sprawy, w jak wielu obszarach jego życia jest ona obecna. Co więcej, ludzie z wielki zaciekawieniem zaczęli sięgać po aplikacje, które w całości opierają się na sztucznej inteligencji. Popularność zyskują m.in. chatboty oraz aplikacje graficzne wykorzystujące AI. 

Sztuczna inteligencja ma wiele zastosowań: ułoży dietę, napisze tekst, pomoże zarobić na tradingu, a nawet zadzwoni opowiedzieć o najnowszej ofercie na panele słoneczne. Programiści od dawna wykorzystują aplikację, która uczy się, w jaki sposób dana osoba pisze kod, a potem potrafi sama napisać podobny program.

Edukacja doktorantów w zakresie AI

AI to ważny i bieżący temat dla środowisk naukowych, które mogą nadać nowy kierunek tej rozwijającej się dziedziny. W tym zakresie już niedługo zaczną szkolić się doktoranci w ramach Polskiej Akademii Nauk.

PAN nawiązał współpracę ze spółką IDEAS NCBR dotyczącą szkolenia kadry naukowej specjalizującej się w sztucznej inteligencji oraz rozwiązaniach informatycznych dla ekonomii cyfrowej. Podczas podpisania listu intencyjnego w dniu 4 kwietnia br. Akademię reprezentował prof. Tadeusz Burczyński z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, czyli jednostki koordynującej Szkołę Doktorską TIB PAN. Ze strony spółki IDEAS NCBR obecny był dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes spółki oraz dr Grażyna Żebrowska, członkini Zarządu IDEAS NCBR. W spotkaniu uczestniczył też prof. Marek Konarzewski, prezes PAN.

Spółka IDEAS NCBR to centrum badawczo-rozwojowe, którego misją jest wspieranie rozwoju AI w Polsce poprzez zbudowanie platformy łączącej środowisko akademickie i biznesowe. Umożliwiają prowadzenie innowacyjnych badań oraz ich późniejszą komercjalizację w różnych gałęziach gospodarki.

W wyniku wzajemnej współpracy PAN i IDEAS NCBR będą wspólnie rekrutować doktorantów. Podczas nauki w szkole doktorskiej młodzi naukowcy będą mogli także prowadzić badania w oraz IDEAS NCBR.

O Szkole Doktorskiej TIB PAN

Szkołę Doktorską Technologii Informacyjnych i Biomedycznych Instytutów PAN (TIB PAN) koordynuje Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN. TIB PAN prowadzi kształcenie interdyscyplinarne przygotowujące do uzyskania stopnia doktora w następujących dyscyplinach:

  • informatyka techniczna i telekomunikacja
  • inżynieria biomedyczna
  • nauki medyczne

obejmujące m.in. sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo oraz nauki obliczeniowe w biologii i medycynie.

Szkołę Doktorską TIB PAN współtworzy i prowadzi kilka jednostek Akademii:

  •  Instytut Badań Systemowych PAN
  •  Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN
  •  Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN
  •  Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
  •  Instytut Podstaw Informatyki PAN
  •  Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN
     oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy NASK

Źródło zdjęcia: Forum Akademickie