Skupisko słabych galaktyk czeka na odkrycie

Galaktyki widziane przez teleskop

Międzynarodowy zespół badawczy, którego członkiem jest Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, dokonał ekscytującego przewidywania. Badacze uważają, że Grupa Lokalna (mała grupa zawierająca obecnie około 60 znanych galaktyk, w tym Drogi Mlecznej i Andromedy) daje najlepsze szanse na kolejne odkrycia i rzucenie nowego światła na nasze zrozumienie wszechświata.

Do zespołu weszli badacze pracujący w Polsce (dr Oliver Newton z CFT PAN), Hiszpanii (dr Arianna Di Cintio i dr Salvador Cardona-Barrero z Departamentu Astrofizyki University of La Laguna) oraz Niemiec (dr Noam Libeskind z Leibniz-Institute for Astrophysics w Poczdamie). Ich badania skupiają się na ultra rozproszonych galaktykach. Są to słabe galaktyki o masach do jednego miliarda słońc (około jedna tysięczna masy Drogi Mlecznej). Są rozproszone na obszarze porównywalnym z wielkością naszej Drogi Mlecznej. Taki duży obszar sprawia, że trudno je obserwować i zrozumieć.

Dotychczas znaleziono tylko dwie ultra rozproszone galaktyki w Grupie Lokalnej. Jednak według naukowców ustalenie całkowitej ich liczby jest kluczowe dla naszego zrozumienia kosmosu.

12 ultra rozproszonych galaktyk czeka na odkrycie

Ile jeszcze takich układów znajduje się na naszym kosmicznym podwórku? Aby to ustalić, zespół przebadał najnowocześniejsze symulacje najbliższej kosmicznej okolicy. Symulacje te nazwano HESTIA – na cześć starożytnej greckiej bogini domu. To najbardziej dokładne i szczegółowe symulacje Drogi Mlecznej i jej bezpośredniego sąsiedztwa jakie kiedykolwiek wykonano. Na ich podstawie naukowcy przewidują, że w Grupie Lokalnej na odkrycie czeka nawet 12 ultra rozproszonych galaktyk. Zespół uważa, że kilka z nich może być bezpośrednio obserwowalnych z wykorzystaniem istniejących danych. Możliwe do wykorzystania są dane z przeglądów takich jak Sloan Digital Sky Survey. To jeden z najważniejszych przeglądów nieba w historii astronomii funkcjonujący od 2000 r.

Widok galaktyk
Widok ciemnej materii (czerwona), gazu (zielona) i gwiazd (biała) w jednej z symulowanych Grup Lokalnych
z HESTIA. Symulowane analogi galaktyk Drogi Mlecznej i Andromedy znajdują się blisko centrum obrazu, a
ultra rozproszone galaktyki są oznaczone kołami.
Źródło zdjęcia: Salvador Cardona-Barrero

Odkrycie nieznanych dotychczas układów przyczyni się do lepszego zrozumienia formacji i ewolucji galaktyk. Obecne modele sugerują, że większość galaktyk o niskiej masie będzie obserwowalnych za pomocą naszych obecnych możliwości technologicznych. Liczba galaktyk we wszechświecie to prognostyk różnych modeli kosmologicznych. Wielkość populacji ultra rozproszonych galaktyk w Grupie Lokalnej można wykorzystać do wykluczenia niektórych z tych modeli.

Wyniki badań opublikowano w pracy pt. „The undiscovered ultra-diffuse galaxies of the Local Group” w czasopiśmie „The Astrophysical Journal Letters”.

Źródło informacji: Centrum Fizyki Teoretycznej PAN