Dwa prestiżowe granty ERC Advanced dla członków PAN

Dwóch mężczyzn w okularach

Prof. Andrzej Dziembowski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej otrzymali wysokie granty europejskie.

Laureaci grantów ERC Advanced

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ang. European Research Council, ERC) ogłosiła wyniki prestiżowego konkursu ERC Advanced Grant 2022. W tym konkursie dla najbardziej doświadczonych naukowców, realizujących przełomowe badania, wnioski złożyło ponad 1 tys. 600 badaczy. Granty otrzymało jedynie 218 z nich. Z tego dwa projekty będą realizowane w Polsce:

prof. Andrzej Dziembowski. Fot. MIBMiK

prof. Andrzej Dziembowski, członek korespondent PAN, z Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej otrzymał grant na realizację projektu „ViveRNA. Principles of endogenous and therapeutic mRNA turnover in vivo”. Celem projektu jest poznanie mechanizmów procesowania mRNAw komórkach i w całym organizmie, co umożliwi opracowywanie nowej generacji terapii opartych na mRNA.

Prof. Dziembowski jest biologiem molekularnym i genetykiem. Obecnie kieruje Laboratorium Biologii RNA – grupa ERA Chairs w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej.

To już drugi grant ERC tego naukowca –  w konkursie z 2012 r. zdobył finansowanie na projekt w ramach konkursu ERC Starting. Tym razem został pierwszym naukowcem z Polski, który otrzymał Advanced Grant w dziedzinie nauk o życiu.

prof. Daniel Gryko. Fot. IChO PAN

prof. Daniel Gryko, członek korespondent PAN, z Instytutu Chemii Organicznej PAN zrealizuje projekt „ARCHIMEDES. Approaching 20% efficiency in NIR-II region with radical emitters”. Celem grantu jest uzyskanie fluoroforów o charakterze rodnikowym emitujących światło w zakresie bliskiej podczerwieni.

Prof. Gryko jest chemikiem, zajmującym się chemią organiczną. W Instytucie Chemii Organicznej PAN pełni funkcję dyrektora. W tej samej jednostce prowadzi także swoją grupę badawczą, która skupia się głównie na analizie zaawansowanych barwników funkcjonalnych.

Prof. Gryko ma doświadczenie w ocenie wniosków projektowych składanych do ERC – kilkukrotnie był panelistą w ramach konkursów ERC Starting. Jest pierwszym polskim chemikiem, który otrzymal grant ERC Advanced.

Finansowanie warte łącznie 544 mln euro stanowi część programu Horyzont Europa.

Wiecej o tej edycji konkursy na stronie European Research Council.

Konkurs ERC w liczbach

Dotychczas granty ERC Advanced otrzymało siedem osób z polskich instytucji naukowych, ostatnio – prof. Wojciech Knap z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN. 

Od 2007 r. naukowczynie i naukowcy z polskich jednostek zdobyli w sumie 68 grantów ERC. Już łącznie 20 projektów jest realizowanych w instytutach PAN (16) oraz w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej (4).

Najwięcej projektów z najnowszej edycji ERC Advanced będzie prowadzonych w Niemczech (37), Wielkiej Brytanii (35), Francji (32) oraz w Hiszpanii (16). W konkursie złożono prawie 1 tys. 650 wniosków, a wskaźnik sukcesu wyniósł 13,2%.

Kobiety złożyły 23% wniosków, co jest najlepszym wynikiem w historii konkursu ERC Advanced. Wyniki skomentowała prof. Maria Leptin, prezeska ERC: „Nowi laureaci grantów ERC Advanced dają świadectwo wyjątkowej jakości badań prowadzonych w całej Europie. Szczególnie cieszy mnie tak duża liczba naukowczyń w tym konkursie i to, że coraz skuteczniej zdobywają one finansowanie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki nowych projektów w kolejnych latach, a wiele z nich prawdopodobnie doprowadzi do przełomów i nowych postępów”.

O grantach ERC Advanced

Granty ERC Advanced należą do najbardziej prestiżowych i konkurencyjnych programów finansowania w UE. Dają naukowcom możliwość realizacji ambitnych, nowatorskich projektów, które mogą doprowadzić do przełomowych odkryć naukowych. Finansowanie trafia do uznanych, czołowych naukowców o udokumentowanym dorobku naukowym.

Źródło: Polska Akademia Nauk, European Research Council