Energetyka jądrowa na Politechnice Krakowskiej

Energetyka jądrowa, biotechnologia przemysłowa, ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju, informatyka materiałowa i energetyka jądrowa – to nowe kierunki studiów, jakie uruchomi w przyszłym roku akademickim Politechnika Krakowska.

Uroczyste podpisanie umowy

Kształcenie na kierunku energetyka jądrowa Politechnika będzie prowadzić we współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Uroczyste podpisanie umowy w sprawie wspólnego kształcenia odbędzie się 23 maja 2024 r. w IFJ PAN (ul. Radzikowskiego 152 w Krakowie). Wydarzeniu będzie towarzyszyć konferencja prasowa, gdzie po części oficjalnej przewidziany jest czas na przeprowadzenie wywiadów z Rektorem, Dyrektorem, naukowcami zaangażowanymi w projekt oraz oprowadzanie po dwóch nowoczesnych laboratoriach, w których przyszli studenci będą mieć zajęcia praktyczne.

Studia na miarę potrzeb

Energetyka jądrowa na studiach II stopnia to planowany nowy kierunek na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. Ruszy on w drugim semestrze, stąd nabór prowadzony będzie zimą. W tym roku akademickim uczelnia uruchomiła specjalność energetyka jądrowa na kierunku energetyka. Fakt, że specjalność ta cieszy się − jak podała uczelnia − dużym zainteresowaniem miał wpływ na decyzję o uruchomieniu odrębnego kierunku. Absolwenci będą mogli pracować w branżach związanych z energetyką jądrową, ale i przy projektach związanych np. z odnawialnymi źródłami energii.

Jakość to nasza odpowiedzialność

Nowe przedsięwzięcie jest odpowiedzią na rozwój polskiej energetyki jądrowej, który znalazł się w czołówce tematów debaty publicznej. Technologię pierwszej elektrowni Polska pozyska od zagranicznych partnerów, ale wykształcenie kadr dla branży energetyki jądrowej w Polsce to już zadanie dla polskich uczelni, instytucji naukowych oraz innych podmiotów wspierających edukację wysokiej klasy specjalistów. Jakość kształcenia przyszłych inżynierów, inspektorów ochrony radiologicznej czy kadry menedżerskiej branży jądrowej zadecyduje o sukcesie zapewnienia ciągłości dostaw czystej bezemisyjnej energii elektrycznej oraz bezpieczeństwa jej pozyskiwania.

Nowa specjalność cieszyła się dużym zainteresowaniem, a to kolejny argument za tym, by rozwijać naszą ofertę, bo potrzeby rynku pracy i branży energetycznej związane z energetyką jądrową będą coraz większe. Budowa elektrowni atomowej to wymóg i kwestia czasu, specjaliści wykształceni na kierunku energetyka jądrowa będą mogli pracować zarówno w tym obszarze energetyki, jak w przy projektach z obszaru energetyki konwencjonalnej, ciepłownictwa czy odnawialnych źródeł energii. Będą posiadali równie bogatą wiedzę i umiejętności jak studenci kierunku energetyka, rozszerzoną o kwestie bezpieczeństwa obsługi bloków jądrowych, reaktorów i promieniotwórczości

– mówi dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK.

Wykształcenie kadr dla branży energetyki jądrowej w Polsce jest zadaniem polskich uczelni. To zadecyduje o sukcesie zapewnienia ciągłości dostaw czystej bezemisyjnej energii elektrycznej oraz bezpieczeństwa jej pozyskiwania.

W imieniu Dyrektora IFJ PAN oraz rektora Politechniki Krakowskiej zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

fot. Shutterstock