Europa razem przeciwko zmianom klimatu

Plakat konferencji

Zmiany klimatu to problem globalny. Dlatego naukowcy z niemal całego kontynentu europejskiego będą dyskutować w Warszawie nad wspólną odpowiedzią na to zagadnienie.

Zmiany klimatu wpływają na całą planetę, nie tylko w aspekcie środowiska, ale też na społeczeństwo oraz gospodarkę. Ze względu na swoją skalę i oddziaływanie na planetę – stają się wyzwaniem stulecia.

Odpowiedź na te globalne wyzwania także musi być ponadnarodowa. Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje będą głównym obszarem zainteresowań badaczy, którzy spotkają się w Warszawie na Europejskiej Konferencji Klimatycznej (ang. European Climate Conference, ECC). Uczestnicy skoncentrują się na naukowym wkładzie w transformację klimatyczną na kontynencie europejskim.

Europa solidarna wobec zmian klimatu

Do Polski przyjadą czołowi naukowcy i przedstawiciele zagranicznych akademii nauk aż z 47 krajów Europy i Azji. Wyjątkowością spotkania będzie jego wymiar geograficzny – debatować będą eksperci m.in. z Francji, Słowenii, Austrii, ale też z Armenii, Islandii, czy Malty.

Dwudniowe spotkanie rozpocznie się 15 maja. Organizują je wspólnie Niemiecka Akademia Przyrodników Leopoldina oraz Polska Akademia Nauk. Pojawią się m.in. prezesi obu akademii (prof. Gerald Haug oraz prof. Marek Konarzewski). Wykład wprowadzający wygłosi prof. Thomas Stocker, uznany fizyk klimatu i środowiska, związany z Uniwersytetem w Bernie.

Eksperci omówią najnowsze wyniki badań, skutki zmian klimatu w Europie, związane z nimi regionalne podejścia oraz działania adaptacyjne. Dyskusje będą dotyczyć zachodzących zmian klimatycznych w zakresie rolnictwa, przestrzennego zagospodarowania, przemysłu, energetyki, infrastruktury technicznej i transportu. Omówione będę również zagrożenia dla zasobów wodnych i europejskich ekosystemów.

Informacje praktyczne o konferencji ECC

Pierwszy dzień konferencji (15 maja 2023 r., 16:30-19:00) można obserwować online. Odbędzie się wówczas wykład wprowadzający, w którym prof. Thomas Stocker zastanowi się, co nas czeka w związku ze zmianami klimatu w kontekście wpływu działalności człowieka na środowisko.

Będzie też można wysłuchać dyskusji, podczas której eksperci zastanowią się nad działaniami, jakie powinniśmy podjąć w związku z ochroną planety. W dyskusji moderowanej przez dr Aleksandrę Kardaś z Fundacji Edukacji Klimatycznej wezmą udział:

  • Heleen de Coninck, Politechnika w Eindhoven
  • György Kröel-Dulay, Węgierska Akademia Nauk
  • Didier Roux, Francuska Akademia Nauk
  • Thomas Stocker, Uniwersytet Berneński

Szczegółowy plan wydarzenia:

16:30 – 17:00
Welcome and opening

Marek Konarzewski, President, Polish Academy of Sciences
Gerald Haug, President, German National Academy of Sciences Leopoldina
 
Introduction of the inaugural Crutzen Lecture
Paweł Rowiński, Polish Academy of Sciences

17:00 – 17:45
The Crutzen Anthropocene Distinguished Lecture

Sliding into the Anthropocene: Surprises Ahead?
Thomas Stocker, University of Bern

17:45 – 19:00
Discussion

The Planet and Us – Dos and Don’ts
Heleen de Coninck, Eindhoven University of Technology
György Kröel-Dulay, Hungarian Academy of Sciences
Didier Roux, Institut de France – Académie des sciences
Thomas Stocker, University of Bern
Moderated by: Aleksandra Kardaś, Foundation for Climate Education

Zapraszamy na streaming z wydarzenia dostępny na kanale Youtube Polskiej Akademii Nauk:

Drugi dzień wydarzenia (16 maja) przeznaczony jest wyłącznie dla zarejestrowanych uczestników. Wówczas odbędą się dyskusje panelowe.

Po Europejskiej Konferencji Klimatycznej

Rezultatem konferencji będzie wspólny apel akademii nauk zawierający sugestie naukowców, tzw. Warsaw Communiqué. Najważniejsze tezy uzupełnią stan wiedzy społeczeństwa na temat zmian klimatu o najnowsze kierunki działań i zalecenia. Dokument będzie dostępny na stronie konferencji po jej zakończeniu.

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk