Kolejny grant ERC dla dra hab. Artura Obłuskiego na kontynuację badań archeologicznych w regionie Starej Dongoli

Uśmiechnięty mężczyzna na tle kolumn

Jednym z tegorocznych laureatów grantu ERC Consolidator jest dr hab. Artur Obłuski z Uniwersytetu Warszawskiego. To pierwszy i jedyny polski archeolog, który otrzymał dwa granty ERC.

Miejska biografia kosmopolitycznej afrykańskiej stolicy

W 2017 r. dr Obłuski zdobył grant ERC Starting na projekt „UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city”. Teraz w ramach grantu ERC Consolidator na projekt „AFROPOLIS TUNGUL – Urban biography of a cosmopolitan African capital” będzie kontynuował badania związane ze Starą Dongolą.

Jak tłumaczy dr Obłuski, skrócona nazwa projektu kryje w sobie jego sedno: Afropolis to miasto powstałe na styku antycznego Śródziemnomorza i Afryki. Tungul (Stara Dongola) jest rodzimą nazwą tej istniejącej piętnaście wieków aglomeracji.

Jedną z intencji badacza jest walka z mitem Afryki jako kontynentu bez historii i bez cywilizacji. Tungul i chrześcijańskie królestwo Makurii (którego miasto było stolicą) powstały 500 lat przed powstaniem Polski.

Dongola. Fot. Adrian Chlebowski / CAŚ UW

Kontynuacja dotychczasowych badań

Projekt „Afropolis Tungul” jest multidyscyplinarną próbą zbadania uwarunkowań trwałości osadnictwa w dolinie Nilu. Badania mają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Tungul powstała właśnie w tym miejscu. Jakie czynniki pozwoliły tej aglomeracji przetrwać tak długo i to pomimo trudnych warunków środowiskowych oraz dynamicznych zmian politycznych?

Większość prac nowego przedsięwzięcia skupi się na zbieraniu i analizie danych dotyczących Tungul w okresie makuryckim (IV–XV w.). Jednakże cele tego projektu badawczego będą wymagały połączenia prac z danymi dotyczącymi okresu Fundż (XVI–XIX w.), który dr Obłuski uzyskał w projekcie ERC Starting UMMA. Grupa badawcza będzie korzystać także z materiałów i informacji uzyskanych w trakcie wykopalisk ekspedycji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW na tym stanowisku.

O grantach ERC Consolidator

Granty ERC Consolidator są przeznaczone są dla naukowczyń i naukowców, którzy są niezależni naukowo, wzmacniają swój zespół i chcą kontynuować swoją karierę w Europie. Consolidator Grant jest przeznaczony dla osób od 7 do 12 lat po doktoracie.

Maksymalna wysokość grantu to dwa miliony euro z możliwością dofinansowania o dodatkowy milion euro. Konkurs obejmuje wszystkie dziedziny nauki.

Fotografia dra Obłuskiego: Maciej Skarzyński/ CAŚ UW