Grant ERC Starting sfinansuje rozwój technologii fal terahercowych

Dr inż. Łukasz Sterczewski z Politechniki Wrocławskiej został laureatem grantu ERC Starting. Naukowiec przeznaczy niemal 1,5 mln euro na badania fal terahercowych w ramach projektu: „Chip-based room-temperature terahertz frequency comb spectrometers” (TeraERC).

Projekt TeraERC

Fale terahercowe (THz) posiadają cechy zarówno klasycznych fal radiowych, jak i światła. Mają szereg cennych właściwości i są chętnie wykorzystywane w systemach bezpieczeństwa lotnisk do wykrywania broni lub ostrych przedmiotów. Niebawem, fale THz będą mogły być zastosowane do wykrywania narkotyków, czy materiałów wybuchowych, jednak obecnie ich użycie jest ograniczone, ponieważ odbywa się w warunkach laboratoryjnych lub przy użyciu specjalistycznego sprzętu. W celu szerszego wykorzystania ich potencjału, konieczne jest opracowanie odpowiedniej technologii.

W ramach prowadzonego grantu ERC dr inż. Sterczewski proponuje więc stworzenie mniejszych, przenośnych urządzeń wykorzystywanych w temperaturze pokojowej, które ułatwią zastosowanie fal terahercowych w różnych dziedzinach. Laureat wyjaśnia na czym dokładnie będzie polegał zwycięski projekt i jak będzie realizowany: „Projekt TeraERC ma na celu opracowanie zintegrowanych struktur półprzewodnikowych wytwarzających i wykrywających spójne promieniowanie terahercowe o właściwościach optycznych grzebieni częstotliwości. W niedalekiej przyszłości, pozwoli to na użycie tego niewidzialnego promieniowania w bardziej przenośnych urządzeniach jak drony czy telefony komórkowe do badania substancji w różnych stanach skupienia”. Badania mogą mieć szerokie wykorzystanie w wielu obszarach, są to m. in zastosowania farmaceutyczne (ocena jakości leków) oraz obszar bezpieczeństwa (detekcja niebezpiecznych substancji).

O laureacie

Dr inż. Łukasz Sterczewski uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Politechnice Wrocławskiej w dziedzinie telekomunikacji. Doświadczenie naukowe zdobywał m.in. na Uniwersytecie Princeton, w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech) oraz Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. Otrzymał m.in. stypendium MNiSW, stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla najzdolniejszych młodych naukowców, a także grant Fundacji Kościuszkowskiej.

O grantach ERC Starting

O udział w konkursie mogą się ubiegać naukowcy dowolnej narodowości z 2-7-letnim doświadczeniem od ukończenia studiów doktoranckich. Na wczesnym etapie kariery badacze z potencjałem do prowadzenia samodzielnych badań mogą otrzymać ERC Starting Grant w wysokości do 1,5 mln EUR na okres 5 lat na przełomowe badania w dowolnej dziedzinie.

Oprócz prestiżowego finansowania, granty ERC otwierają drogę do grona najlepszych naukowców w całej Europie.