Instytut Geofizyki PAN liderem konsorcjum ACTRIS w Polsce

Komisja Europejska podjęła długo oczekiwaną decyzję o ustanowieniu infrastruktury badawczej aerozoli, chmur i gazów śladowych (ACTRIS – The Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) jako konsorcjum europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC – European Research Infrastructure Consortium). Siedemnaście krajów założycielskich łączy siły, aby otworzyć dostęp do szerokiej gamy technologii, usług i zasobów w dziedzinie nauk o atmosferze. Liderem polskiego oddziału konsorcjum został Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

ACTRIS: największa infrastruktura badań atmosferycznych

Utworzenie ACTRIS ERIC jest wyrazem szybkiego postępu od pomiarów w ramach sieci naukowej opartej na projektach do dojrzałej infrastruktury badawczej. Finlandia będzie gościć siedzibę statutową i zarządzać ogólną koordynacją ACTRIS, a Włochy będą zarządzać dostępem do usług.

 „Ta decyzja oznacza, że ​​obiekty mogą teraz oficjalnie działać razem, jako jedna organizacja” — mówi Eija Juurola, tymczasowy lider ACTRIS. „Decyzja zapada w ważnym momencie. Przejście do działania operacyjnego już się odbywa, a synergie z naukowcami i przemysłem stale się rozwijają”.

 „Warto podkreślić, że Infrastruktura Badawcza ACTRIS, jako jeden skonsolidowany instrument, wpisuje się w szerszy krajobraz badań atmosfery i badań środowiskowych. Jest doskonałym dopełnieniem innych infrastruktur, sieci naukowych jak np. Poland AOD i Państwowego monitoringu Środowiska.” – mówi dr hab. Aleksander Pietruczuk, National Contact Person i przedstawiciel Instytutu Geofizyki PAN, lidera konsorcjum ACTRIS Poland.

 „Dzięki ustanowieniu ACTRIS-ERIC, Polska jest członkiem-założycielem tej ogromnej infrastruktury, która stawia sobie za cel rozwój badań i technologii na skalę do tej pory niewyobrażalną z użyciem dostępu do danych, przyrządów oraz wiedzy przez dowolnego naukowca, przedsiębiorcę, czy urzędnika organów samorządowych i państwowych oraz organizacji pozarządowych i międzynarodowych” mówi dr. hab. Iwona Stachlewska, Przewodnicząca Forum Naukowo-Technicznego ACTRIS.

ACTRIS ERIC zapewnia dostęp do całej gamy wysokiej jakości usług. Jest otwarty do użytku naukowego, technologicznego i zorientowanego na innowacje za pośrednictwem uznanych na całym świecie obiektów krajowych. Placówki krajowe ACTRIS są zlokalizowane w 17 krajach: Austrii, Belgii, Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii. Grecja i Wielka Brytania wyraziły zainteresowanie przystąpieniem na późniejszym etapie. Dzięki swojemu zaangażowaniu, członkowie ACTRIS uznają badania atmosfery i jakości powietrza za priorytet narodowy na co najmniej następne pięć lat.

Co zapewnia konsorcjum badawcze?

Bycie członkiem ACTRIS ERIC oznacza, że ​​przedstawiciel danego kraju może pomóc w kształtowaniu strategii, uczestniczyć w misjach badawczych i dołączyć do czołówki europejskiego krajobrazu naukowo-edukacyjnego w zakresie badań atmosfery skupionych na aerozolach, chmurach i gazach śladowych.

Zaplecze ACTRIS tworzy największą, wielostanowiskową infrastrukturę badań atmosferycznych na świecie. Infrastruktura ta oferuje swoim użytkownikom otwarty dostęp do instrumentów, wiedzy specjalistycznej, możliwości szkolenia oraz do usług zarządzania danymi. Wszyscy użytkownicy, niezależnie od ich przynależności, specjalizacji czy dziedziny działalności mogą korzystać z ogólnoeuropejskich usług otwartego dostępu. Konsorcjum dąży do doskonałości w badaniach systemów Ziemi poprzez dostarczanie wiedzy w celu opracowania zrównoważonych rozwiązań dla potrzeb społecznych.

Wszystkie usługi ACTRIS są dostępne na stronie http://www.actris.eu.

Źródło informacji: Instytut Geofizyki PAN