Centrum Badań Kosmicznych PAN

Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) z siedzibą główną w Warszawie rozpoczęło działalność w 1977 r. Od wejścia Polski w struktury Europejskiej Agencji Kosmicznej (ang. European Space Agency, ESA) w 2012 r. jest główną instytucją koordynującą działania polskich firm z sektora przemysłu kosmicznego w obrębie projektów ESA. Cała działalność merytoryczna Centrum związana jest z prowadzeniem badań przestrzeni wokółziemskiej, ciał Układu Słonecznego i Ziemi, przy wykorzystaniu technologii kosmicznych i technik satelitarnych.

W strukturze jednostki znajdują się także: Zakład Fizyki Słońca we Wrocławiu, Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu pod Poznaniem, Ośrodek Naukowy Badań Kosmicznych w Wałbrzychu oraz Zespół Fizyki Plazmy, Pracownia w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach pod Toruniem. Unikatowe połączenie kompetencji naukowych i inżynieryjnych pracowników CBK PAN pozwala projektować i wykonywać instrumenty kosmiczne, ale też analizować obserwacje uzyskane za ich pomocą. W CBK PAN powstało ponad 90 instrumentów badawczych wysłanych w kosmos, m.in. Solar Orbiter, Chang’E–4, InSight, Herschel, Koronas–Foton, Rosetta, Mars Express oraz Cassini–Huygens. Tu powstały też pierwsze polskie satelity naukowe „Lem” i „Heweliusz”.

Instytucja realizuje liczne projekty badawcze oraz współpracuje z największymi na świecie jednostkami eksplorującymi kosmos. Prowadzi m.in. własne eksperymenty w ramach misji NASA i ESA, współdziała z Centre National d’Études Spatiales, JPL Centrum NASA, Uniwersytetem Princeton i wieloma innymi.

Obszary: astronomia, astronomia, nauki o Ziemi i środowisku, automatyka, elektronika i elektrotechnika

Strona internetowa: cbkpan.pl

Złoty sześcian z okrągłymi otworami i antenkami
Brite-PL, pierwszy polski satelita naukowy, umieszczony na orbicie w 2013 roku
Metalowe urządzenie w czerwonej przezroczystej skrzynce
Penetrator CHOMIK to urządzenie, które wzięło udział w rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt. Do najważniejszych celów misji należało dostarczenie na Ziemię próbki materiału z powierzchni Fobosa, satelity Marsa. Misja niestety nie powiodła się z powodu awarii rakiety nośnej
Biały skafander kosmiczny z naszytą na rękawie flagą polski
Historia Centrum Badań Kosmicznych PAN jest nierozerwalnie związana z lotem kosmicznym generała Mirosława Hermaszewskiego. Własnością Instytutu jest m.in. kapsuła Sojuz, w której polski astronauta odbył lot orbitalny oraz jego skafander kosmiczny

Fot. Szymon Łaszewski / CBK PAN