Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi

Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN (CBMiM PAN) powstało w 1972 r. na bazie dwóch grup badawczych kierowanych przez członków Polskiej Akademii Nauk: prof. Jana Michalskiego (chemia związków heteroorganicznych) oraz prof. Mariana Kryszewskiego (fizyka polimerów). W Centrum prowadzone są badania z pogranicza chemii, fizyki i biologii. Obejmują problemy z dziedzin chemii organicznej, chemii bioorganicznej oraz chemii i fizyki polimerów w tym rozwijanie zaawansowanych materiałów i biomateriałów, zarówno nisko- jak i wysokocząsteczkowych.

Badania prowadzone w jednostce obejmują m.in. metody stereoselektywnej syntezy złożonych związków organicznych, zawierających heteroatomy takie jak fosfor, siarka i krzem, nowe techniki stereokontrolowanej syntezy modyfikowanych oligonukleotydów i ich zastosowanie w bioinżynierii białek. W jednostce ponadto rozwijane są nowe metody syntezy polimerów, ich badania i zastosowania jako biomateriałów, materiałów konstrukcyjnych czy do zastosowania w elektronice. Duży nacisk jest również położony na badania strukturalne biomateriałów, materiałów polimerowych i kompozytowych.

W ciągu 50 lat swojego istnienia Centrum rozwinęło się z małego laboratorium, ulokowanego w zabytkowym pałacyku, do rozbudowanego i wielodziedzinowego instytutu badawczego. Zatrudnia ponad 180 pracowników, z których ok. 140 jest bezpośrednio zaangażowanych w badania naukowe.

Centrum jest jednym z większych Instytutów PAN i jednym z najbardziej rozpoznawalnych w regionie. Zatrudnia wiele osób z innych krajów i kładzie duży nacisk na programy wymiany z zagranicznymi jednostkami. Wraz z łódzkimi jednostkami prowadzi wielodyscyplinową Szkołę Doktorską BioMedChem. CBMiM PAN należy do kilku konsorcjów międzynarodowych. Jest też zaangażowane w programy badawcze finansowane z krajowych i międzynarodowych funduszy.

Obszary: chemia organiczna, chemia bioorganiczna, chemia i fizyka polimerów, chemia strukturalna

Strona internetowa: www.cbmm.lodz.pl

Osoby stojące i machające do aparatu
Spotkanie plenerowe pracowników CBMiM PAN (czerwiec 2022). Fot. Witold Szulc
Pamiątkowy medal na 50-lecie założenia instytutu
W 2022 r. pracownicy CBMiM PAN świętowali 50-lecie założenia Instytutu. Na zdjęciu pamiątkowy medal. Fot. Arkadiusz Chworoś

Fot. Archiwum CBMiM PAN