Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN (CMPiW PAN) powstało w roku 2007 r. z połączenia dwóch jednostek PAN: Zakładu Karbochemii (utworzonego w 1954 r.) i Centrum Chemii Polimerów (utworzonego w 1968 r.). To wiodący instytut w badaniach nad polimerami i różnymi formami węgla. Interdyscyplinarny charakter prowadzonych prac łączy badania podstawowe z badaniami stosowanymi, a uzyskane wyniki są wykorzystywane do opracowania nowoczesnych rozwiązań dla gospodarki.

Naukowcy Centrum koncentrują się na syntezie i badaniach materiałów dla medycyny, ochrony środowiska i optoelektroniki, takich jak: biodegradowalne materiały polimerowe o kontrolowanej strukturze dla przemysłu opakowaniowego, polimery bioresorbowalne aktywne w procesach selektywnego transportu i kontrolowanego uwalniania substancji biologicznych, polimery czułe na bodźce zdolne do enkapsulacji substancji biologicznie czynnych i kompleksowania DNA, materiały o właściwościach fotochromowych, luminescencyjnych oraz dla ogniw fotowoltaicznych III generacji, kompozyty polimerowo-węglowe zawierające uporządkowane struktury węglowe, w tym grafen i jego formy funkcjonalizowane, nanorurki węglowe, pianki węglowe.

W Centrum opracowano biodegradowalne systemy kontrolowanego podawania leku o działaniu przeciwbakteryjnym oraz nową generację polimerowych resorbowalnych stentów naczyniowych i wieńcowych, uwalniających leki. W ramach programu europejskiego Horyzont 2020 Maria Skłodowska-Curie Action realizowany jest projekt przyjaznych ekologicznie materiałów opakowaniowych dla zastosowań w medycynie.

Jednostka zatrudnia wysoko wykfalifikowanych pracowników – 93 pracowników, w tym 70 badaczy zatrudnionych w 7 laboratoriach, 8 profesorów, 15 doktorów habilitowanych i 21 doktorów.

Obszary: chemia, polimery i materiały polimerowo-węglowe, fizyka, biochemia

Strona internetowa: https://cmpw-pan.edu.pl/

Kolaż kilku zdjęć naukowca i plastikowych rurek
W laboratoriach Pracowni Polimerowych Materiałów Biomedycznych CMPiW PAN powstaje m.in. nowa generacja polimerowych resorbowalnych stentów naczyniowych i wieńcowych
Naukowczyni z rękawiczce i okularach ochronnych wyjmuje próbkę z okrągłego stojaka
Termoczułe podłoża polimerowe do hodowli komórek, Pracownia Materiałów Nano- i Mikrostrukturalnych CMPW PAN

Fot. Archiwum CMPiW PAN