Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN

Instytut Agrofizyki PAN (IA PAN) prowadzi badania na rzecz zrównoważonej produkcji rolniczych surowców roślinnych. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz ograniczenie niekorzystnych zmian środowiskowych i klimatycznych. Obiektami badań jednostki są gleba, roślina i surowiec roślinny pochodzenia rolniczego, mikroorganizmy glebowe i roślinne oraz atmosfera i gazy cieplarniane.

Istotne społecznie i gospodarczo zagadnienia, będące przedmiotem misji i celów strategicznych Instytutu, mają swe źródło w fizycznych, chemicznych i biologicznych procesach w skali molekularnej. Dlatego realizacja celów strategicznych polega na badaniu zjawisk zachodzących w systemie gleba-roślina-atmosfera w skali od molekularnej do makroskopowej z wykorzystaniem wiedzy z różnych dyscyplin nauk rolniczych, nauk ścisłych i przyrodniczych.

Głównymi celami strategicznymi Instytutu Agrofizyki PAN są zapewnienie właściwych warunków dla uprawy roślin rolniczych oraz wysokiej jakości żywności z surowców roślinnych. Instytut przez swoje działania stara się też ograniczać oraz zapobiegać skutkom zmian klimatycznych. Pracownicy jednostki zajmują się także rozwojem biogospodarki cyrkularnej.

Cele IA PAN są realizowane poprzez interdyscyplinarne badania podstawowe, przemysłowe oraz prace rozwojowe. Budowanie potencjału naukowego Instytutu odbywa się m.in. poprzez kształcenie i rozwój naukowców. Jednostka współpracuje z jednostkami sektora publicznego i prywatnego, a wyniki badań naukowców są publikowane w periodykach naukowych o światowym zasięgu.

Obszary: agronomia, inżynieria i ochrona środowiska, technika rolnicza

Strona internetowa: http://www.ipan.lublin.pl/

Soczewka aparatu skierowana na jabłko
Prototyp urządzenia do rejestracji i analizy biospeckli w owocach i warzywach (niedestrukcyjna ocena jakości) wykorzystywany w Instytucie Agrofizyki PAN
Kobieta widziana od tyłu patrzy w monitor komputera, na którym są czerwone i zielone linie
Badania nad opracowaniem metody wytwarzania biodegradowalnego nanokompozytu na bazie nanocelulozy uzyskanej z odpadu owocowo-warzywnego
Świecące, spiralne rurki z płynem w kolorze jasnozielonym
Badania nad określeniem wpływu światła na wzrost i metabolizm algi Auxenochlorella protothecoides

Fot. Agata Pacek-Bieniek / IA PAN