Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN

Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN (IBIB PAN) został założony w 1975 r. Jest największym ośrodkiem naukowym inżynierii biomedycznej w Polsce. Badania realizowane w Instytucie łączą osiągnięcia nauk inżynieryjnych i przyrodniczych, stając się podstawą nowoczesnych rozwiązań w obszarze panch technologii biomedycznych.

Misją jednostki jest opracowywanie i wdrażanie panch technologii, urządzeń i teoretycznych narzędzi wspomagających diagnostykę medyczną i leczenie. Ma to na celu długotrwałą poprawę jakości życia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe oraz cywilizacyjne. Instytut wydaje czasopismo naukowe „Biocybernetics and Biomedical Engineering” (Elsevier), które jest indeksowane w bibliograficznych bazach danych. Są tu realizowane badania związane z projektami finansowanymi przez NCN, NCBiR, NAWA, ERC. Prace odbywają się także w ramach licznych współpracy krajowych i międzynarodowych.

IBIB PAN działa na rzecz kształcenia młodej kadry naukowców w ramach Studiów Doktoranckich oraz dwóch Szkół Doktorskich: Technologii Informacyjnych i Biomedycznych (TIB PAN) i Medycyny Translacyjnej (B2B4 PhD). Jest też liderem projektu PO WER pt. „Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie”, „Och!DOK” i uczestnikiem programu ERASMUS+. Od 2018 r. jednostka znajduje się w gronie instytucji uhonorowanych przez Komisję Europejską prestiżowym wyróżnieniem Excellence in Research HR.  

Obszary: biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, biologia medyczna, biotechnologia

Strona internetowa: www.ibib.waw.pl

Kobieta w białym kitlu pracuje w laboratorium
W Pracowni Inżynierii Tkankowej IBIB PAN odbywają się m.in. badania dotyczące biosztucznej wątroby
Mężczyzna w białym kitlu kuca obok urządzenia z dwiema rurkami
Prace prowadzone w Pracowni Wspomagania Diagnostyki i Terapii Układu Krążeniowo-Oddechowego przyczyniły się do wytworzenia urządzenia Ventil. Urządzenie to umożliwia niezależną wentylację płuc dwóch pacjentów
Kobieta w czerwonej koszulce pracuje na laptopie w laboratorium
Pracownia Modelowania Matematycznego Procesów Fizjologicznych prowadzi m.in. badania dotyczące modelowania matematycznego procesu pozaustrojowego oczyszczania krwi

Fot. Archiwum IBIB PAN