Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN  

Od powstania w 1953 r. Instytut Botaniki im. Władysława Szafera PAN (IB PAN) w Krakowie zajmuje się naukami biologicznymi w zakresie botaniki. Pracownicy Instytutu realizują szerokie spektrum badań  nad  bioróżnorodnością,  ewolucją i ekologią organizmów tradycyjnie zaliczanych do roślin i grzybów. Analizowane są interakcje tych organizmów ze środowiskiem bio- i abiotycznym oraz ich czasowo-przestrzenna dynamika rozmieszczenia na Ziemi.

Instytut dokumentuje bioróżnorodność w skali świata.  Rozwija on botaniczne zbiory naukowe, które pod nazwą ”Narodowa Kolekcja Bioróżnorodności Organizmów Współczesnych i Kopalnych IB PAN” zostały wpisane jako jedyny tego typu projekt na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Kolekcja ujęta jest w bazie Index Herbariorum pod akronimem KRAM i liczy ok. 1,5 mln obiektów, w tym: rośliny naczyniowe, mszaki, glony, grzyby, porosty i śluzowce. 

IB PAN współpracuje z partnerami z około 70. instytucji zagranicznych i wielu krajowych, w tym także przedstawicielami parków narodowych, struktur samorządowych i przedsiębiorstw. Służy wiedzą ekspercką i włącza się w działalność upowszechniającą wiedzę. Wypracowuje ścieżki wdrażania innowacyjnych rozwiązań powstałych na bazie materiałów i substancji biologicznych.

Instytut współtworzy Szkołę Doktorską Nauk Przyrodniczych i Rolniczych PAN w Krakowie, w której jest jednostką koordynującą. Od 2018 r. posiada logo HR Excellence in Research.

Obszary: nauki biologiczne, botanika

Strona internetowa: https://botany.pl/index.php/pl/

Kobieta nachyla się nad rozłożonymi na długich płachtach białymi liśćmi
Mozolne suszenie okazów porostów podczas prac terepanch w wiosce Mojos w Boliwii

Fot. T. Wilk / IB PAN

Dwoje naukowców stoi w zagłębieniu i analizuje ziemię
Archeobotanicy podczas eksploracji jam przydomowych na neolitycznym stanowisku w Biskupicach

Fot. M. Korczyńska / IB PAN

Dwie kobiety w maseczkach pielęgnuje sadzonki w doniczkach
Prace przy hodowli wiesiołków w Laboratorium Ekochemii i Inżynierii Środowiska IB PAN

Fot. A. Banaś / IB PAN