Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN

Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk (IF PAN) w Krakowie jest wiodącym w Polsce ośrodkiem badań specjalizującym się w neuropsychofarmakologii. Do priorytetowych obszarów badań należą poszukiwania etiologii i leczenia chorób psychicznych (depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, uzależnienia od substancji psychoaktywnych i inne), chorób neurodegeneracyjnych (choroba Parkinsona, choroba Huntingtona, choroba Alzheimera) oraz przewlekłego bólu. Nasze największe osiągnięcia to wskazanie komórkowych mechanizmów związanych z rozwojem depresji i przeciwdepresyjnym działaniem leków oraz opracowanie szeregu panch potencjalnych leków mogących mieć zastosowanie w terapii zaburzeń psychiatrycznych. Dwunastu badaczy IF PAN znalazło się na liście TOP 2% najlepszych naukowców na świecie opracowanej przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies.

Instytut w obecnej formie powstał w 1974 r. i wywodzi się z powstałego w 1954 r. Zakładu Farmakologii PAN. Jest zlokalizowany w Krakowie-Bronowicach na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego i należą do niego m.in.  dziewiętnastowieczny pałac Fischerów-Benisów oraz dworek-willa Rutkowskich zbudowany w latach 20. ubiegłego wieku.

Badania naukowe prowadzone są w 14 zakładach oraz 6 wyspecjalizowanych pracowniach, wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę badawczą. Instytut dysponuje także nowoczesną zwierzętarnią, z wydzielonymi pomieszczeniami hodowlanymi i doświadczalnymi dla gryzoni. Instytut realizuje liczne projekty finansowane przez krajowe i międzynarodowe agencje badawcze oraz współpracuje z firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi. Jednostka prowadzi kształcenie doktorantów w ramach Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej i posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk medycznych oraz doktora w dyscyplinie nauk farmaceutycznych. 

W jednostce wydawany jest dwumiesięcznik „Pharmacological Reports”, jedno z najwyżej punktowanych polskich czasopism naukowych znajdujących się w bazie JCR Web of Science. Instytut bierze aktywny udział w popularyzacji nauki jako organizator międzynarodowych konferencji naukowych, w tym Central European Biomedical Congress, oraz wykładów popularnonaukowych w ramach Światowego Dnia Mózgu i Festiwalu Nauki i Sztuki. 

Przy Instytucie powstaje Centrum rozwoju panch farmakoterapii zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (CEPHARES), dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Działania 4.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, które rozpocznie funkcjonowanie w styczniu 2024 r. Dzięki rozbudowie i modernizacji IF PAN powstaną nowoczesne laboratoria – informatyki, chemii leków, bioanalizy, mechanizmów działania leków, obrazowania in vivo –  wyposażone w unikatowy, wysokowydajny sprzęt do badań nad etiologią i terapią chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Obszary: nauki medyczne, nauki farmaceutyczne

Strona internetowa:  www.if-pan.krakow.pl

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube

Młodzi badacze obserwujący wynik badania na ekranie
Analizy metabolomiczne w hodowlach in vitro oraz izolowanych mitochondriach z użyciem Seahorse XF PRO
Kobieta trzyma szkiełko w laboratoryjnej rękawiczce. W tle mikroskop
Immunohistochemiczne barwienie skrawków mózgu
Badaczka w okularach ochronnych, białym kitlu i gumowych rękawiczkach trzyma probówkę
Analiza i rozdział mieszaniny na ultrasprawnym chromatografie cieczowym sprzężonym z detektorem mas typu potrójny kwadrupol
Dwie badaczki obserwujące hodowle komórkowe
Stosowanie hodowli komórkowych do badań mechanizmów podłoża bólu przewlekłego
Młoda badaczka obserwuje preparaty komórkowe pod mikroskopem
Wysokorozdzielcze obrazowanie utrwalonych preparatów komórkowych i tkankowych przy zastosowaniu mikroskopii fluorescencyjnej i konfokalnej

Fot. Archiwum IF PAN