Instytut Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego PAN

Instytut Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego PAN (IFR PAN) w Krakowie został założony w 1956 roku. Unikatową cechą zakresu badawczego IFR PAN jest interdyscyplinarność pomiędzy naukami biologicznymi i agronomicznymi ze szczególnym uwzględnieniem czynników ekofizjologicznych oraz stresów środowiskowych, od których zależy produktywność roślin uprawnych i jakość plonu.

Kadra naukowa IFR PAN liczy obecnie ok. 35 entuzjastycznych naukowców. Prowadzą oni badania na wszystkich poziomach fizjologii roślin – od fizjologii molekularnej po fizjologię zintegrowaną na poziomie organu, całej rośliny i pola uprawnego. Badania naukowe odbywają się w pięciu Zakładach i kilku grupach badawczych w ramach projektów finansowanych przez fundacje krajowe i międzynarodowe oraz sam instytut.

IFR PAN współpracuje z wieloma instytucjami badawczymi i uczelniami w Europie, zwłaszcza w Austrii, Czechach, Niemczech, Serbii, Słowacji i Węgrzech. Instytut dysponuje dobrze wyposażonymi laboratoriami, komorami wzrostu roślin oraz aparaturą badawczą do metod fizykochemicznych, m.in. wysokosprawnym chromatografem cieczowym z tandemową spektrometrią mas (UHPLC MS/MS), chromatografem gazowym, spektrometrem FT-Raman, kalorymetrami izotermicznymi, aparaturą do pomiaru wydajności kwantowej PSI i PSII, wymiany gazowej oraz do badań genetyki molekularnej.

Młodzi naukowcy mają tu idealne warunki do prowadzenia badań naukowych oraz kształcenia się w ramach Szkoły Doktorskiej.

Obszary: biologia, agronomia

Strona internetowa: ifr-pan.edu.pl

Dwie rośliny z wąskimi liśćmi w doniczkach badane specjalistycznym sprzętem
Pomiar przewodności szparkowej liści porometrem oraz fluorescencji chlorofilu w komorze wzrostowej – przyżyciowe parametry oceny stanu fizjologicznego roślin sorga w warunkach stresu niskiej temperatury. Badanie przeprowadzane w IFR PAN
Kobieta w białym kitlu i mężczyzna w marynarce trzymają trójkątne zlewki z ciemnym płynem
Zakład Biologii Stresu jest jednym z pięciu Zakładów w strukturze IFR PAN. Koncentruje się nad zagadnieniem funkcjonowania roślin w warunkach stresu abiotycznego (spowodowanego m.in. suszą, zasoleniem czy silnym światłem) oraz biotycznego (gdzie bada się reakcje rośli na na infekcje)

Fot. F. Janowiak / IFR PAN