Instytut Matematyczny PAN

Instytut Matematyczny PAN (IM PAN) jest ogólnopolskim ośrodkiem naukowym. Założony w 1948 r. jako Państwowy Instytut Matematyczny został następnie włączony do Polskiej Akademii Nauk w 1952 r. Siedzibą Instytutu jest Warszawa, ale jednostka posiada także Oddziały w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu.

Badania w IM PAN prowadzą specjaliści ze wszystkich dziedzin matematyki, wliczając w to około 50 matematyków zatrudnionych w Instytucie na stałe i wielu naukowców zatrudnianych okresowo każdego roku. Badania prowadzone w Instytucie obejmują obecnie m.in. następujące dziedziny: algebra i geometria algebraiczna, równania różniczkowe i optymalizacja, układy dynamiczne, podstawy i filozofia matematyki, analiza funkcjonalna, geometria różniczkowa i in.

W 1972 r. powstało w Instytucie Międzynarodowe Centrum im. Stefana Banacha, które organizuje warsztaty i konferencje. Działalność Centrum okazała się niezmiernie ważna dla międzynarodowej współpracy matematyków. IM PAN prowadzi także Centralną Bibliotekę Matematyczną skupiającą ponad 85 tys. książek, 310 tytułów czasopism, z otwartym dostępem do 2 tys. czasopism online oraz wydaje dziewięć czasopism naukowych.

W Instytucie odbywają się regularne otwarte seminaria naukowe z różnych dziedzin matematyki. Jednostka dzięki wieloletniemu grantowi z Fundacji Simonsa organizuje semestry naukowe i grupy badawcze. Są tu realizowane liczne granty Narodowego Centrum Nauki, dwa prestiżowe granty ERC i grant Dioscuri. Doktoranci kształcą się w ramach Studiów Doktoranckich. Jednostka ma najwyższą kategorię naukową A+, a także wyróżnienie HR Excellence in Research.

Obszary: matematyka

Strona internetowa: www.impan.pl

Sala konferencyjna w tle z tablicą do pisania kredą
Wykład w ramach konferencji “Selected Topics of Simons Semesters in Banach Center” w 2019 r.

Fot. Archiwum IM PAN

Kolaż rozłożonych na ziemi czasopism
IM PAN wydaje kilka czasopism

Fot. T. Regińska / IM PAN

Grupa osób stoi na schodach do budynku
Uczestnicy konferencji w ramach 1. Semestru Simonsa w Ośrodku Badawczo-Konferencyjnym w Będlewie w 2015 r. „Ergodic Theory of Dynamical Systems and Translation Surfeces and Dynamics”

Fot. Archiwum IM PAN