Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk

IO PAN powołany w 1983 r. (jako następca Stacji Morskiej istniejącej w Sopocie od 1953 roku), jest największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii, ekologii i genetyki morza. Misją Instytutu jest prowadzenie badań środowiska morskiego w celu pogłębienia wiedzy na temat jego stanu oraz zachodzących w nim zjawisk i procesów. IOPAN prowadzi badania na Bałtyku oraz w obszarze Arktyki Europejskiej.

Prace prowadzone w sopockiej jednostce są zgrupowane wokół czterech kierunków strategicznych: rola oceanu w kształtowaniu klimatu i skutki zmian klimatu w morzach europejskich, zmienność naturalna i antropogeniczna środowiska Morza Bałtyckiego, współczesne zmiany ekosystemów u brzegów mórz szelfowych, genetyczne i fizjologiczne mechanizmy funkcjonowania organizmów morskich i podstawy biotechnologii morskiej. W ramach Instytutu funkcjonuje sześć Zakładów naukowych (Chemii i Biochemii Morza; Dynamiki Morza; Ekologii Morza; Fizyki Morza, Genetyki i Biotechnologii Morskiej oraz Paleoceanografii), a także samodzielna Pracownia Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach.

IOPAN jest udziałowcem w trzech szkołach doktorskich. W ramach Instytutu funkcjonuje redakcja wydawnictwa „Oceanologia” wydawanego przez Elsevier.

Instytut jest właścicielem i armatorem żaglowego statku badawczego s/y Oceania, który jest polskim statkiem badawczym przystosowanym do prowadzenia interdyscyplinarnych badań oceanograficznych na nieograniczonych akwenach.

Dziedziny: oceanologia

Strona internetowa: https://www.iopan.pl/

Kobieta w żółtym kasku i mężczyzna, oboje w kamizelkach ratunkowych; trzymają długi pręt, a mężczyzna linę w drugiej ręce
Pomiary parametrów wody morskiej za pomocą rozety batometrycznej i sondy STD podczas AREX 2020 na pokładzie statku s/y Oceania
Człowiek na łódce w odblaskowej kurtce, w tle lód na wodzie i fragment lodowca
Okolice Svalbardu, Arktyka. Prace badawcze w trudno dostępnych miejscach są wykonywane na pontonie

Fot. Archiwum IO PAN