Instytut Parazytologii im. W. Stefańskiego PAN

Instytut Parazytologii im. W. Stefańskiego PAN (IPar PAN) realizuje interdyscyplinarną i unikatową tematykę badawczą w zakresie parazytologii. Założony w 1952 r. jako Zakład Parazytologii PAN, przekształcony w Instytut w 1980 r. Prowadzone są tu specjalistyczne badania nad biologią, fizjologią, systematyką i obecnością pasożytów w środowisku są niezwykle cenne w dobie dynamicznych zmian klimatu i przekształceń środowiska, z których mogą wynikać zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Jednostka prowadzi swoje badania w trzech zakładach: Ekologii i Ewolucji Pasożytnictwa, Epidemiologii i Patologii Inwazji Pasożytniczych oraz Molekularnych Interakcji w Układzie Pasożyt-Żywiciel. Posiada także dwie Stacje Badawcze: w Kosewie Górnym, gdzie hodowanych jest ok. 200 jeleni i 200 danieli, oraz w Łomnej Lesie.

Do najważniejszych osiągnięć Instytutu w ostatnim okresie należą m.in. wykazanie obecności białek immunoreaktywnych proteomu dwóch gatunków włośni, co ma duże znaczenie w diagnostyce serologicznej włośnicy, a także określenie funkcji 131 białek stadium larwalnego i 80 dorosłego w proteomie tasiemca człowieka.

Instytut ma uprawnienia do nadawania stopni doktora nauk biologicznych oraz doktora habilitowanego nauk biologicznych. Od 1970 r. w jednostce jest prowadzone specjalistyczne Studium Doktoranckie z zakresu parazytologii.

Obszary: biologia, nauki medyczne i weterynaryjne

Strona internetowa: ipar.pan.pl

Sala laboratoryjna
Instytut Parazytologii PAN prowadzi badania nad biologią, fizjologią, systematyką i obecnością pasożytów w środowisku. Na zdjęciu Pracownia do badań molekularnych
Kolaż 6 zdjęć przedstawiających naukowców w laboratoriach przy pracy
Aktualnie w jednostce pracuje nieco ponad 30 naukowców

Fot. Archiwum IPar PAN