Instytut Podstaw Informatyki PAN

Instytut Podstaw Informatyki PAN został założony w 1961 r. jako Centrum Obliczeniowe PAN i jest jednym z wiodących badawczych centrów informatycznych w kraju. Zainteresowania jednostki dotyczą głównie sztucznej inteligencji i lingwistyki komputerowej oraz badań podstawowych z zakresu informatyki. IPI PAN posiada oryginalne wyniki na światowym poziomie w każdym z kierunków uprawianych przez zespoły badawcze z dwóch wydzielonych zakładów: Teoretycznych Podstaw Informatyki i Sztucznej Inteligencji.

W Instytucie prowadzone są badania dotyczące uczenia maszynowego, wnioskowania statystycz­nego i teorii informacji, w tym metod selekcji zmiennych w wysokowymiarowych problemach klasyfikacyjnych i regresyjnych, modelowania różnicowego i probabilistycznych modeli języka naturalnego. Wypracowywane są i rozwijane metody do analizy i modelowania wielkich zbiorów danych medycznych, dotyczących przed wszystkim chorób cywilizacyjnych (nowotwory i cukrzyca typu 2). Odrębnym istotnym tematem badawczym jest inżynieria pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, w tym pochodzących z wyszukiwarek internetowych.

Kolejnym tematem badań są systemy wieloagentowe, ich specyfikacja i formalna weryfikacja obejmująca m.in. zagadnienia dotyczące rozszerzenia istniejących formalizmów o aspekty czasu i wiedzy oraz modelowania i weryfikacji rzeczywistych procedur wyborczych i protokołów elektronicznego głosowania. Jednym z najważniejszych osiągnięć jest narzędzie STV (Strategic Verifier), umożliwiające weryfikację zdolności strategicznej w systemach wieloagentowych oraz syntezę wygrywających strategii.

Od lat prowadzone są także prace z zakresu lingwistyki komputerowej, w tym badania dotyczące formalnego opisu języka naturalnego, a także realizowane są krajowe i międzynarodowe projekty mające na celu budowę narzędzi i zasobów pozwalających na automatyczne przetwarzanie tekstów. W ich wyniku powstał między innymi Narodowy Korpus Języka Polskiego, elektroniczny słownik języka polskiego Morfeusz, narzędzie do wstępnego przetwarzania tekstów do poziomu składniowej analizy zależnościowej – COMBO oraz narzędzie Korpusomat do samodzielnego tworzenia elektronicznych korpusów tekstów. Instytut należy do infrastruktur badawczych CLARIN-PL i DARIAH-PL. Od 2012 roku publikowane jest czasopismo „Journal of Language Modelling”.

Instytut jest jednostką współprowadzącą Szkołę Doktorską Technologii Informacyjnych i Biomedycznych Instytutów PAN (TIB PAN).

Dziedziny: (kategoria A) informatyka techniczna i telekomunikacja oraz (kategoria A) językoznawstwo

Strona internetowa: https://ipipan.waw.pl

Duża grupa osób stoi przed budynkiem ze szklaną fasadą
Słuchacze studiów doktoranckich przed siedzibą IPI PAN

Fot. Archiwum IPI PAN