Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN)

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) jako jednostka naukowa, opiniotwórcza i doradcza prowadzi od 1971 r. interdyscyplinarne badania podstawowe w dziedzinie nauk społecznych. To jedyna tego typu placówka naukowa w kraju.

Instytut jest wiodącym podmiotem badawczym w kraju zajmującym się identyfikacją i wyjaśnianiem mechanizmów rozwojowych oraz ich efektów w zmieniającej się roli wsi w życiu społecznym, gospodarczym i kulturowym kraju. Jednostka monitoruje także bieżące wyzwania społeczno-gospodarcze i przyrodnicze, przed którymi stają społeczności lokalne.

Badania tu prowadzone wspierają efektywną realizację praktycznych działań rozwojowych przez samorządy, sektor przedsiębiorstw i całe społeczności. Wyniki badań były wykorzystywane przez wiele instytucji, m.in. OECD, FAO, Parlament Europejski, Komisję Europejską, Kancelarię Prezydenta RP, MRiRW i MFiPR. Z ustaleń naukowców korzystają także inne jednostki podejmujące problematykę wyrównywania dysproporcji rozwojowych między miastem a wsią oraz dążące do sprawiedliwości terytorialnej i spójności społecznej.

Zespół IRWiR PAN składa się z ponad 40 pracowników, w tym 30 naukowców. Są to przedstawiciele ekonomii, socjologii, demografii, antropologii, politologii, gospodarki przestrzennej i geografii społeczno-ekonomicznej. Flagowe projekty Instytutu mające wpływ na rozwój cywilizacyjny to: „Monitoring rozwoju obszarów wiejskich”, „Ciągłość i zmiana. Sto lat rozwoju polskiej wsi”, „Smart Village” i „Struktura społeczna wiejskiej Polski” oraz opracowany został „Regionalny Model równowagi ogólnej POLTERM”.

W Instytucie realizowane są projekty programu UE Horyzont 2020 i Erasmus+.

Obszary: ekonomia, socjologia, demografia, antropologia

Strona internetowa: irwirpan.waw.pl

Sala konferencyjna z mównicą i uczestnikami widziana z góry
Konferencja „100 lat rozwoju polskiej wsi. Interdyscyplinarny dialog międzypokoleniowy” była zakończeniem interdyscyplinarnego projektu badawczego realizowanego przez IRWIR PAN. Projekt stworzył wielostronny obraz przekształceń zachodzących na obszarach wiejskich wsi w stuleciu 1918-2018
Mężczyzna z mikrofonem na tle prezentacji, przed nim siedzą ludzie przy stołach konferencyjnych
IRWiR PAN zorganizował w 2019 r. konkurs „Moja SMART wieś”. Dotyczył on przedsięwzięć z zakresu smart villages poprawiających atrakcyjność obszarów wiejskich. Na zdjęciu gala wręczenia nagród
Duża grupa w eleganckich, letnich strojach, wokół zielona roślinność
Zespół IRWiR PAN podczas spotkania pracowników z okazji Jubileuszu 50-lecia Instytutu w 2021 r.

Fot. Archiwum IRWiR PAN