Instytut Slawistyki PAN

Instytut Slawistyki PAN (IS PAN) działa od 1954 r. Prowadzi badania w dwóch dyscyplinach naukowych: językoznawstwo oraz nauki o kulturze i religii. Działalność i program badawczy Instytutu koncentrują się na obszarach mających kluczowe znaczenie dla rozwoju świadomości społecznej, a także dla ochrony kultury narodowej, zarówno materialnej, jak i duchowej.

Struktura organizacyjna Instytutu obejmuje cztery Zakłady: Językoznawstwa, Literaturoznawstwa i Kulturoznawstwa, Historii oraz Badań Narodowościowych. W ramach zakładów prowadzone są badania w następujących obszarach: humanistyka dokumentacyjna i historyczna, kulturowe dziedzictwo oraz tożsamości narodowe i regionalne Słowian, badania socjolingwistyczne i etnolingwistyczne, kontakty i pogranicza językowo-kulturowe, slawistyczne językoznawstwo synchroniczne, lingwistyka korpusowa, slawistyka cyfrowa.

W jednostce działa Biblioteka im. Zdzisława Stiebera posiadająca najbogatsze zbiory slawistyczne w Polsce oraz wydawnictwo publikujące w otwartym dostępie osiem prestiżowych czasopism naukowych oraz monografie naukowe.

IS PAN ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora w zakresie językoznawstwa i nauk o kulturze i religii, a także stopnia doktora habilitowanego w zakresie językoznawstwa. W rankingu jednostek naukowych Instytut posiada kategorię A (językoznawstwo) oraz najwyższą kategorię A+ (nauki o kulturze i religii). W 2017 roku dołączył do elitarnego grona instytutów naukowych posiadających prawo do posługiwania się znakiem HR Excellence in Research.

Obszary: lingwistyka, językoznawstwo, kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, historia, etnologia

Strona internetowa: ispan.waw.pl

Trzech starszych mężczyzn z brodami siedzi w pomieszczeniu mieszkalnym i rozmawia z kobietą w ciepłym płaszczu
Badaczka u staroobrzędowców na cmentarzu Rozoski w Moskwie w drugiej połowie XX w.

Fot. Archiwum IS PAN

Staruszka w kolorowej chuście rozmawia z kobietą i mężczyzną; wszyscy troje siedzą na ławce pod płotem
Pracownicy naukowi w terenie. Badania dialektologiczne prowadzone były w okolicach Hajnówki podczas wyjazdu zorganizowanego przez Fundację Slawistyczną dla studentów – filologów z Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku

Fot. Ewa Golachowska

Czarno-biała fotografia; kobieta z notatnikiem i starszy mężczyzna siedzą na tle drewnianej ściany
Badania terenowe prowadzone w latach 50-tych XX wieku. Na zdjęciu pracowniczka IS PAN oraz informator z Kaszub

Fot. Archiwum IS PAN