Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (ISP PAN) został założony w 1990 r. Skupia czołowych polskich politologów, historyków i socjologów oraz stanowi ważny ośrodek na mapie polskich badań nad polityką i historią najnowszą.

Misją Instytutu jest prowadzenie interdyscyplinarnych studiów nad zmianami społecznymi i politycznymi w XX i XXI w., ze szczególnym uwzględnieniem relacji Wschód-Zachód.

W ośmiu Zakładach ISP PAN prowadzone są studia koncentrujące się na społeczeństwach postkomunistycznych i transformacji ustrojowej w wymiarze teoretycznym i empirycznym oraz w perspektywie porównawczej. Badania transformacji politycznej i społeczno-gospodarczej w Polsce są osadzone także w pogłębionej refleksji historycznej dotyczącej ruchów oporu i ruchów opozycyjnych w czasie II wojny światowej oraz w czasach komunizmu. Interdyscyplinarne zespoły historyków i politologów badają stosunki Polski z Niemcami z jednej strony, a ze Związkiem Sowieckim (następnie Rosją i Ukrainą), z drugiej strony, zarówno przed, jak i po 1989 roku.

Program badań uzupełnia również regionalne spojrzenie na Europę Środkową i Wschodnią. Zmiany polityczne na poziomie regionalnym i globalnym są przedmiotem zainteresowania zespołów naukowców pracujących nad problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego i wydolności strategicznej państwa, integracji europejskiej i Azji Wschodniej. W jednostce pracują także historycy idei politycznych.

Instytut posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, a także do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie nauki socjologiczne.

Obszary: nauki historyczne i o polityce, socjologia

Strona internetowa: isppan.waw.pl

Duża grupa osób pozuje w auli
W 2012 r. ISP PAN obchodził swoje XX-lecie istnienia. Na zdjęciu pracownicy naukowi oraz administracyjni zatrudnieni wówczas w jednostce

Fot. Ryszard Żelichowski / ISP PAN

Mężczyzna na tle wysokich regałów z książkami ogląda jedną z nich
Biblioteka ISP PAN posiada wiele wartościowych tytułów, w tym ok. 3,5 tys. pozycji przekazanych jednostce przez prof. Richarda Pipesa, wybitnego sowietologa

Fot. Bartosz Sławoj / ISP PAN