Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN

Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN (IMol PAN) to najmłodsza jednostka Akademii. Powołano ją w 2020 r., aby poprowadzić projekt ReMedy finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, wykorzystać jego potencjał badawczy oraz zabezpieczyć jego dalszy rozwój oraz ogólny rozwój nauki polskiej. Utworzony we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Getyndze w Niemczech, IMol PAN jest pierwszym instytutem utworzonym de novo (nie reorganizowanym) w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce.

Program ReMedy, który stanowi fundament dla IMol, koncentruje się na badaniu adaptacyjnych odpowiedzi komórek na stres i komórkowych mechanizmów regeneracyjnych. Efektem działalności IMol PAN i ReMedy będą nowe strategie leczenia oraz opracowanie rozwiązań, które pomogą nam żyć bezpieczniej i lepiej.

Warszawska jednostka prowadzi badania naukowe i kształci w dziedzinach nauk biologicznych, chemicznych, medycznych, biotechnologicznych, bioinformatycznych, biofizycznych, farmakologicznych i pokrewnych. Środowisko jednostki jest międzynarodowe, sprzyjające współpracy, współdziałaniu badawczo-rozwojowemu z przemysłem biotechnologicznym oraz szerokiemu upowszechnianiu swoich wyników. Działalność badawcza prowadzona jest pod kierunkiem Rady Naukowej składającej się z wybitnych naukowców z prestiżowych uczelni na całym świecie, a na jej czele stoi Prof. Phillip A. Sharp, laureat Nagrody Nobla.

Dzielenie się pomysłami badawczymi oraz poddawanie ich konstruktywnej krytyce przez innych naukowców jest szczególnie ważne w nowo powstających instytutach, które muszą jeszcze rozwijać swoją tożsamość. Ważną rolę popularyzatorską mają seminaria organizowane w ramach serii IMol Science Club, otwarte dla naukowców z kraju i zagranicy.

Obszary: nauki biologiczne i biomedyczne

Strona internetowa: imol.institute