Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN o skutkach i zagrożeniach cywilizacji informacyjnej

Państwa wysokorozwinięte powoli wkraczają w epokę cywilizacji informacyjnej, która uznaje rolę informacji – jako czynnika silniej determinującego rozwój niż dobra materialne. Zmiany społeczno-gospodarcze wynikające z rozwoju społeczeństw informacyjnych oraz obserwowane i przewidywane skutki cywilizacji informacyjnej będą głównymi tematami konferencji naukowej Polskiej Akademii Nauk, która odbędzie się w dniu 18 listopada 2022 r. w Pałacu Staszica w Warszawie. W spotkaniu można wziąć udział stacjonarnie w Warszawie lub online.

Prelegenci będą rozmawiali  m.in. o możliwych kierunkach rozwoju techniki i ich wpływie na społeczeństwa, o pułapkach cywilizacji informacyjnej, o zagrożeniach dla demokracji w społeczeństwie cyfrowym oraz o europejskiej i azjatyckiej wizji cywilizacji informacyjnej.

Konferencję pt. „Skutki i zagrożenia cywilizacji informacyjnej” rozpocznie sesja upamiętniająca postać profesora Jerzego Kleera, który przez prawie 30 lat był członkiem Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN i jego wieloletnim wiceprzewodniczącym.

Udział w konferencji

Wydarzenie jest skierowane do osób zainteresowanych zagadnieniem wpływu rozwoju technologii na zmiany w społeczeństwie.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konferencji. Obowiązuje rejestracja online. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Agenda wydarzenia, formularz rejestracyjny i link do transmisji są dostępne na stronie internetowej https://konferencja.pan.pl/komitet-prognoz

Co, kiedy, gdzie

  • Konferencja naukowa „Skutki i zagrożenia cywilizacji informacyjnej” 
  • 18 listopada 2022 r. (piątek), godz. 10.00-16.00
  • Warszawa, Nowy Świat 72, Pałac Staszica
  • Język spotkania: polski

O organizatorze

Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN od ponad 50 lat zajmuje się długookresowymi problemami rozwoju. Komitet podejmuje tematy związane ze strategicznymi studiami nad przyszłością, które odpowiadają na pytanie jak działać, aby najlepiej przygotować społeczeństwo do problemów i wyzwań przyszłości.

Podejście Komitetu do rozpatrywanych problemów jest interdyscyplinarne, co stanowi jego specyfikę w stosunku do innych Komitetów. Stąd w jego skład wchodzą przedstawiciele wielu dyscyplin naukowych. Obok stałych członków, w pracach Komitetu uczestniczą także pracownicy wyższych uczelni oraz instytutów z całej Polski.

Celem studiów prowadzonych w Komitecie jest rozpoznanie:

  • tendencji globalnych, które mogą oddziaływać na sytuację w Polsce;
  • nowych zjawisk i procesów występujących w kraju, które będą wpływać na kształt społeczeństwa polskiego w długiej perspektywie czasowej oraz określać jego miejsce w społeczności międzynarodowej;
  • szans i zagrożeń dla przyszłości.

Więcej informacji na temat prac Komitetu można znaleźć na stronie www.prognozy.pan.pl

Konferencję współorganizuje Biuro Upowszechniania i Promocji Nauki PAN.

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk