LIV Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

3 czerwca odbyła się gala zakończenia LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Uroczystość miała miejsce w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego jest jedną z najważniejszych inicjatyw edukacyjnych promujących wiedzę z zakresu literatury i języka polskiego. Tegoroczne zawody zgromadziły ponad tysiąc uczestników z Polski i z zagranicy, z czego do zawodów finałowych, obejmujących część ustną, zakwalifikowało się 136 osób. Wśród nich znalazło się 105 uczestników z Polski oraz 31 z zagranicy, w tym m.in. z Grecji, Niemiec, Białorusi, Łotwy, Litwy, Rumunii oraz Ukrainy.

Uroczysta gala

Podczas gali wręczono nagrody 42 laureatom oraz ich nauczycielom i opiekunom naukowym. Przyznano również wyróżnienia za najlepsze interpretacje utworów literackich i rozprawki oraz nagrody specjalne.

– Olimpiada Polonistyczna otwiera drogę do wszystkich dziedzin nauki. Niezależnie od ścieżki zawodowej, którą wybierzecie, to właśnie język polski jest najważniejszym przedmiotem, na którym opieracie swoją edukację i dalszą karierę

– podkreślał w swoim wystąpieniu prof. Konrad Osajda, Przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN.

Uroczystość zakończenia LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego była nie tylko świętem humanistyki, ale przede wszystkim wyjątkową okazją do spotkania środowiska polonistycznego z kraju i zagranicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz przedstawiciele Komitetów Okręgowych Olimpiady.

O Olimpiadzie

Trzystopniowa Olimpiada przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W Polsce przeprowadzana jest od 1970 r. Co roku do zawodów I stopnia przystępuje w całym kraju ok. 1500 uczniów z ok. 500 szkół ponadgimnazjalnych. Uzyskanie tytułu Finalisty gwarantuje zwolnienie z matury z języka polskiego (ok. 200–250 osób w każdej edycji), a tytuł Laureata – prawo wstępu na wybrane kierunki studiów humanistycznych na wyższych uczelniach w kraju (ok. 45–50 osób w każdej edycji). 

Komitet Główny, kierujący pracami merytorycznymi i organizacyjnymi Olimpiady, został powołany przy Instytucie Badań Literackich PAN – najważniejszej placówce polonistycznej w kraju. 

Galeria