Nauka w Ukrainie w centrum wizyty PAN w Tajwanie

Podczas konferencji na Tajwanie. Troje osób stoi i się uśmiecha: jeden pan i dwie panie

Prezes PAN apelował o wsparcie ukraińskich badaczy podczas spotkań z instytucjami naukowymi z rejonu Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.

Profesor Jerzy Duszyński przyjechał do Tajwanu na zaproszenie Forum Prezesów Azji Południowo-Wschodniej i Uniwersytetu Tajwańskiego (ang. Presidents’ Forum of Southeast Asia and Taiwan Universities, SATU Presidents’ Forum). Zaproszenie pochodziło też od Academia Sinica, największej tajwańskiej państwowej instytucji naukowej.

Poczas wizyty w Tajwanie. Dwóch mężczyzn w garniturach ogląda książkę
Prof. Jerzy Duszyński (z lewej) opowiada o książce „W poszukiwaniu lepszego świata…” prof. Jamesowi C. Liao, prezesowi Akademii Sinica

Wspieranie Ukrainy przez PAN  

Głównym celem wizyty było przybliżenie aktywności Polskiej Akademii Nauk w obszarze wspierania nauki i naukowców w Ukrainie. Wsparcie dotyczyło zarówno badaczy, którzy pozostali w Ukrainie, jak i ukraińskiej diaspory na świecie.

Prezes PAN wygłosił dwa kluczowe wykłady na konferencjach w Tainan oraz w Tajpej. W wystąpieniach pokazywał zniszczenia w obszarze infrastruktury badawczej w kraju ogarniętym wojną. Według niego niezbędne jest wspieranie środowisk naukowych na Ukrainie poprzez oferowanie stypendiów badawczych. Dotychczasowe inicjatywy tego typu były możliwe dzięki hojnemu wsparciu zagranicznych podmiotów m.in. Amerykańskiej Akademii Nauk, Leopoldiny oraz instytucji naukowych z Tajwanu: Akademii Sinica oraz Narodowego Uniwersytetu Cheng Kung. Wsparcia w tym względzie udzieliło także Ministerstwo Nauki i Technologii Tajwanu.

Wystąpienia prezesa PAN w Tajwanie

Pierwszy wykład wprowadzający do dyskursu temat odbudowy nauki w Ukrainie odbył się w ramach zjazdu rektorów uczelni w Tainan (SATU 2022). W sympozjum wzięło udział ok. 40 rektorów i profesorów uczelni m.in. z Malezji, Indii, Wietnamu, Filipin czy Japonii.

Wizyta na Tajwanie. Sala wykładowa wypełniona ludźmi
Wykład w Akademii Sinica

O odbudowie nauki ukraińskiej prezes PAN opowiadał też w Tajpej, w siedzibie Akademii Sinica, z którą PAN wielu lat współpracuje. Delegacja PAN spotkała się tam także z doktorantami z Ukrainy, którzy aktualnie przebywają na stypendium oferowanym przez uczelnię.

Grupa młodych osób siedzibie w koło stołu.
Spotkanie ze stypendystami z Ukrainy, którzy przebywają w Akademii Sinica.

Współpraca Akademii z tajwańskimi jednostkami

Współpraca PAN z parterami tajwańskimi ma wieloletnią tradycję. Listopadowe spotkania pozwalają ożywić kontakty także z Narodowym Uniwersytetem Cheng Kung (ang. National Cheng Kung University, NCKU).

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym. Po lewej mężczyzna, w środku kobieta w maskach w otoczeniu bujnej roślinności
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Tajpej

Spotkano się też w Ogrodzie Botanicznym przy Instytucie Leśnictwa w Tajpej (ang. Taiwan Forestry Research Institute, TFRI). Dzięki rozmowom z dyrektorem TFRI Yen-Hsueh Tseng udało się uzgodnić porozumienie o współpracy pomiędzy tajpejską placówką a Ogrodem Botanicznym PAN (Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Powsinie).

Podczas wyjazdu prezesowi PAN towarzyszyła Monika Chrobak, rzeczniczka Akademii.

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk

Źródło zdjęć: Polska Akademia Nauk. Na zdjęciu wprowadzającym od lewej stoją: prof. Jerzy Duszyński, prof. Huey-Jen Jenny Su, przewodnicząca SATU Presidents’ Forum, prof. Caroline F. Benton, wiceprezeska i dyrektorka wykonawcza ds. kontaktów międzynarodowych Uniwersytetu w Tsukuba (Japonia)