Naukowcy zaprojektowali system wykrywający podwójną jakość produktów

Czy można zidentyfikować produkt, którego jakość jest inna niż w innym kraju? Nad problemem dual quality pracują badacze m.in. z Instytutu Podstaw Informatyki PAN.

Na czym polega dual quality?

Nielegalna praktyka podwójnej jakości produktów (ang. dual quality) polega na sprzedaży w krajach Unii Europejskiej produktów, które mają tę samą markę oraz identyczne opakowanie, ale w zależności od państwa różnią się składem oraz właściwościami. Niemal co dziesiąty produkt sprzedawany w Unii Europejskiej ma podwójną jakość.

Naukowcy postanowili walczyć z tą praktyką. Badacze z Instytutu Podstaw Informatyki PAN (IPI PAN) oraz z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI) zaprojektowali w tym celu specjalny system informatyczny ANSI. Jego zadaniem będzie identyfikowanie produktów na podstawie wielonarodowych preferencji i wielojęzycznych opinii konsumentów opublikowanych w Internecie. Analiza tych danych posłuży do oceny, czy dany produkt należy skierować do dalszych testów laboratoryjnych.

Wdrożenie systemu do badania podwójnej jakości

W wyniku projektu opracowana zostanie wysokiej jakości baza danych (baza produktów i opinii na ich temat wraz z listą laboratoriów) i gotowy do wdrożenia w UOKiK nowoczesny system informacyjny.

Prace przy wdrożeniu systemu ANSI mają potrwać do 2025 r. System powstanie w ramach projektu sfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu INFOSTRATEG III.