Nowy podcast PAN “A o tym PAN słyszał?”

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej nowej serii podcastów “A o tym PAN słyszał?”, w których z pasją i zaangażowaniem będziemy dzielić się najświeższymi doniesieniami ze świata nauki.

To wyjątkowa okazja, aby posłuchać, jak wybitni naukowcy z Polskiej Akademii Nauk:

  • dr hab. Łukasz Okruszek,
  • prof. Katarzyna Starowicz-Bubak i
  • dr Magdalena Osial

wraz ze swoimi gośćmi omawiają najnowsze odkrycia i ciekawe badania, a także odpowiedzą na pytania publiczności. Nasze podcasty to nie tylko źródło solidnej wiedzy, ale także inspiracja do dalszego poszerzania horyzontów i zadawania kolejnych pytań. Każdy odcinek to zaproszenie do fascynującego świata nauki towarzystwie znakomitych przewodników, którzy przełożą skomplikowane koncepcje naukowe na język zrozumiały dla wszystkich słuchaczy.

W każdym miesiącu zapraszamy do obejrzenia trzech odcinków tematycznych oraz podsumowania prowadzonego przez prof. Dariusza Jemielniaka, który wraz z gospodarzami odcinków podsumuje interesujące badania i doniesienia, czasem rozprawi się z fejkniusami, poleci ciekawe lektury i filmy, a także zaprosi do wskazywania tematów, które interesują odbiorców.

Gospodarzami cyklu są:

źródło: Polityka

dr hab. Łukasz Okruszek – absolwent studiów magisterskich z zakresu matematyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej (2010) oraz psychologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Doktorat (11.2016) oraz habilitację (10.2018) w dyscyplinie psychologii uzyskał na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym w okresie 2018-2021 związany był jako wykładowca. We wrześniu 2016 roku, związał się zawodowo z Instytutem Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Od 2018 profesor IP PAN, zaś od 2019 kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej IP PAN. Od stycznia 2020 Przewodniczący Rady Naukowej IP PAN.

prof. Katarzyna Starowicz-Bubak – neurofarmakolożka kierująca grupą badawczą w Instytucie Farmakologii im. Jerzego Maja PAN. Uzyskała tytuł magistra biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2000 roku. W październiku tego samego roku uzyskała wolne stanowisko w ramach Międzynarodowego Programu Doktoranckiego Uniwersytetu w Utrechcie, a w kwietniu 2005 roku z sukcesem obroniła doktorat z farmakologii na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii. W 2005 roku została stażystą podoktorskim pod kierunkiem prof. Vincenzo Di Marzo w Endacannabinoid Research Group ICB CNR, Pozzuoli, Włochy. Po powrocie do Polski, w październiku 2007 roku otrzymała grant badawczy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej „Homing”, który pozwolił jej połączyć zainteresowania badawcze dotyczące receptora TRPV1/układu endowaniloidowego z szeroką gamą zagadnień związanych z bólem neuropatycznym w laboratorium prowadzonym przez prof. Barbarę Przewłocką. W czerwcu 2013 roku Rada Naukowa IF PAN powołała ją na stanowisko Kierownika Pracowni Patofizjologii Bólu. Od sierpnia 2017 roku pełni funkcję kierownika Katedry Neurochemii.

dr Magdalena Osial – chemik, naukowiec, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i pracownik Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, a przede wszystkim popularyzator nauki z pasją i doświadczeniem. Zaangażowana w różnorodne przedsięwzięcia zachęcające dzieci i młodzież do nauki przedmiotów ścisłych i nieustannie prowadzi warsztaty naukowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Niepoprawnie i pozytywnie zakręcona na punkcie nauki, swoim podejściem zaraża najmłodszych pasją do odkrywania tajemnic świata i zgłębiania wiedzy. Na co dzień zaszywa się w laboratorium IPPT PAN, gdzie prowadzi badania naukowe. Jest absolwentką programu TOP 500 Innovators na Uniwersytecie w Cambridge i Oksford, odbyła staż zagraniczny w Nowym Jorku i w Brukseli prowadząc badania nad materiałami półprzewodnikowymi oraz cieczami jonowymi, laureat programu Impuls Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a po pracy pasjonat popularyzujący naukę. Zdobywając nagrodę w konkursie eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej stworzyła program warsztatów chemicznych pt. „Manufaktura Naukowców czyli Uniwersytet Każdego Wieku” i realizuje je w każdej wolnej chwili stale coś zmieniając i udoskonalając.

Prof. Dariusz Jemielniak – badacz społeczny analizujący dezinformację w sieci i ruchy antynaukowe (w tym antyszczepionkowe), specjalizujący się w organizacjach otwartej współpracy i w badaniu społeczności internetowych. Kierownik Katedry Management in Networked and Digital Societies (MINDS) w Akademii Leona Koźmińskiego i Wiceprezes PAN. Członek Rady Powierniczej Wikimedia Foundation. Pracuje też jako faculty associate Berkman Klein Center for Internet & Society na Uniwersytecie Harvarda. Autor największego polskiego darmowego słownika internetowego ling.pl oraz darmowego serwisu do nauki języka angielskiego angielski.edu.pl. Jest aktywistą ruchu Wikimedia. Zajmuje się badaniami typu Thick Big Data, łączącymi badania ilościowe z zakresu data science z badaniami jakościowymi typu etnograficznego[61]. Wykorzystuje je do analizy społeczności tworzących wiedzę w internecie, zarówno skoncentrowanych na wiedzy naukowej, jak w ruchu otwartej wiedzy czy nauki obywatelskiej, jak i na zaprzeczaniu naukowemu konsensusowi, jak w przypadku ruchów kwestionujących zmianę klimatu, czy użyteczność szczepionek.

Pierwszym miesiącem, w którym zaprosimy Was do obejrzenia cyklu będzie czerwiec. Zarezerwujcie czas w poniedziałkowe popołudnia: 3.06 zaprasza Łukasz Okruszek, 10.06 – Katarzyna Starowicz, 17.06 – Magdalena Osial, zaś 24.06 – Dariusz Jemielniak. Przed inauguracją cyklu zapraszamy na odcinek specjalny, w którym Łukasz Okruszek porozmawia z dr hab. Martą Marchlewską o filmie “Polskość”, w którym poznajemy historię ośmiorga bohaterów, którzy wywodzą się z odmiennych środowisk, ale tym co ich łączy, jest silna więź z Polską.

Nie przegapcie tej niezwykłej serii – dołączcie do nas i bądźcie na bieżąco z tym, co w trawie piszczy w świecie nauki. “A co PAN słyszał?” to podcast, który z pewnością wzbogaci Wasze rozumienie otaczającej nas rzeczywistości i dostarczy niezapomnianych wrażeń intelektualnych. Zapraszamy do słuchania i odkrywania z nami!