O mobilności naukowców – rozmowa z prof. Pawłem Rowińskim (seria podcastów „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”)

Wiceprezes PAN, prof. Dariusz Jemielniak, rozmawia z prof. Pawłem Rowińskim, hydrologiem i geofizykiem, o mobilności naukowców.

Profesor P. Rowiński jest dyrektorem Instytutu Geofizyki PAN, a w latach 2015–2018 oraz 2019–2022 pełnił funkcję wiceprezesa Akademii. Wchodzi w skład wielu polskich i zagranicznych komitetów oraz organizacji naukowych, zasiada także w zarządzie Science Advice for Policy by European Academies (SAPEA) zrzeszającej ponad 100 europejskich akademii i towarzystw naukowych. Koordynuje projekt PASIFIC. Był m.in. przewodniczącym Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Współpracy z Zagranicą w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tematem rozmowy była mobilność naukowców, a konkretnie przeszkody i wyzwania związane z międzynarodową wymianą naukową, rola programów stypendialnych i grantów w promowaniu mobilności naukowców oraz wpływ mobilności naukowców na innowacje w różnych dziedzinach nauki. W dyskusji nie zabrakło także odwołań do aspektów finansowych i społecznych mobilności naukowej oraz perspektyw i oczekiwań młodych naukowców wobec mobilności. Pojawił się też wątek mobilności przychodzącej i programu PASIFIC.

Zachęcamy do obejrzenia całego materiału na kanale YouTube PAN: