O obrazach w nowym numerze magazynu “Academia”

Trzymana w rękach okładka magazynu z podobizną Audrey Hepburn

Obrazy, które odbieramy zmysłem wzroku, przemawiają do nas na różne sposoby, trafiają do wyobraźni. “Podstawowym zmysłem pozwalającym orientować się w rzeczywistości jest wzrok. Zatem patrzenie, widzenie, tworzenie mentalnych konceptów oglądanych zjawisk i obrazów stanowi dla człowieka zasadniczy mechanizm pozwalający orientować się w świecie. Patrzenie jest zatem pierwotne – poprzedza nawet mówienie” – tak piszą we wstępie autorzy najnowszego numeru magazunu popularnonaukowego PAN “Academia” zatytułowanego właśnie “Obrazy”.

Obrazy, jako odwzorowanie świata, są wykorzystywane także w nauce. Kiedy obserwujemy odległe planety, podstawą badań są zdjęcia wykonane w Kosmosie. Wykorzystujemy je, gdy badamy ogromne obszary Ziemi pokryte lasem lub gdy chcemy uchwycić tajemnice mikroświata. Także artyści, tworząc obrazy, przekazują nam swoje emocje lub punkty widzenia.

Zapraszamy do lektury całego magazynu „Academia” (4/72/2022) na: ACADEMIA – magazyn Polskiej Akademii Nauk – Czasopisma PAN. Poniżej krótki wybór kilku interesujących tekstów z tego numeru.

Obraz funkcji w praktyce

Funkcje matematyczne mają praktyczne zastosowanie w życiu codziennym, od ekonomii po medycynę. O tym, jak wykorzystać obrazowanie wysokowymiarowych danych i jakie zastosowanie mają funkcje, opowiada Paweł Dłotko, matematyk z Instytutu Matematycznego PAN.

Językowy obraz świata

Języki, którymi się posługujemy, nie służą tylko do komunikacji. Są także narzędziem do interpretacji otaczającego świata. Te same słowa mają różne znaczenia dla różnych osób, czyli wypowiadający je mają w głowie inne obrazy. Ma to związek z kulturowym pochodzeniem człowieka, jego indywidualnymi doświadczeniami, wiedzą i oczekiwaniami.

Bogusław Skowronek (pracujący w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) wprowadza nas w zagadnienie lingwistyki kulturowej. W swoim tekście opisuje zjawiska związane z językowym obrazem świata.

Nieziemskie obrazy

Geologia planetarna jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, która rozwija się niezwykle szybko. Zdjęcia wykonane przez sondy kosmiczne dostarczają ogromną ilość danych.

Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN opisuje, jak wiele możemy się dowiedzieć o budowie innych planet między innymi na podstawie zdjęć.

O obrazach, które wzbogacają mowę

Gesty, których używamy na co dzień, są także formą komunikacji. Odczytujemy je mimowolnie, ale nawet bez słów wzbogacają naszą mowę. Co więcej, w różnych kulturach te same gesty mogą nieść inną treść.

O gestach wzbogacających mowę opowiada Maciej Rosiński, anglista z Uniwersytetu Warszawskiego.

O magazynie „Academia”

„Academia” to czasopismo popularnonaukowe tworzone i wydawane przez PAN. Tworzone przez ekspertów, którzy są autorytetami w swoich dziedzinach. Swoje pogłębione analizy piszą językiem przystępnym dla różnorodnego grona złożonego z naukowców, studentów, uczniów i wszystkich innych czytelników zainteresowanych tematyką popularnonaukową. Magazyn prezentuje i promuje osiągnięcia i dorobek naukowy polskich badaczy.

„Academia” wychodzi co kwartał od 2003 r., najpierw tylko w wersji anglojęzycznej, a od 2005 r. także po polsku. 

Kolorowe magazyny rozłożone w koło

Każdy numer „Academii” ma swój temat przewodni, np.:

Począwszy od wydania specjalnego „Migracje” z 2015 r. całe numery oraz poszczególne artykuły można czytać online po polsku (journals.pan.pl/academiaPAN/) oraz po angielsku (journals.pan.pl/academiaPAS). Jeden lub dwa razy do roku ukazują się numery specjalne, które w pogłębiony sposób rozważają jakieś bieżące i ważne zagadnienie (np. SmogPuszczaZmiany klimatuPolska na biegunach).

Źródło informacji i zdjęć: Polska Akademia Nauk