O przeciwdziałaniu skutkom „epidemii samotności” – rozmowa z prof. Łukaszem Małkiem („A o tym PAN słyszał?”)

„(Samotność) przekracza granice i staje się globalnym zagrożeniem zdrowia publicznego, wpływającym na każdy aspekt zdrowia, dobrostanu i rozwoju” – możemy przeczytać w raporcie międzynarodowej komisji WHO, która zajmuje się problemem wpływu odczuwania samotności na zdrowie. 

Dr Vivek Murthy, naczelny lekarz USA stojący na czele wspomnianej komisji, stwierdza, że „Samotność ma podobnie negatywny wpływ na zdrowie jak wypalanie 15 papierosów dziennie i bardziej negatywny wpływ niż otyłość lub brak aktywności fizycznej”. Czy, skoro efekty samotności na zdrowie przyrównać można do dobrze poznanych czynników ryzyka zdrowia, to stosowane w ich przypadku środki zaradcze, takie jak aktywność fizyczna, również mogą mieć zastosowanie w przeciwdziałaniu skutkom „epidemii samotności”? Ile i jakiej aktywności fizycznej jest korzystne dla naszego zdrowia (również psychicznego)? I czy naprawdę jesteśmy stworzeni do biegania?

Dr hab. Łukasz Okruszek wraz ze swoim gościem, prof. Łukaszem Małkiem, kardiologiem sportowym i członkiem AMU PAN w latach 2011–2016 spróbują znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania w najnowszym odcinku serii podcastów Polskiej Akademii Nauk „A o tym PAN słyszał?”. Początek 3 czerwca o godzinie 18:00 na: FacebookuLinkedInYouTube Spotify.

O podcaście

„A o tym PAN słyszał?” to nowy cykl podcastów z udziałem badaczy Polskiej Akademii Nauk, którzy wraz ze swoimi gośćmi dzielą się najświeższymi doniesieniami ze świata nauki. Audycje emitowane będą co poniedziałek, a na koniec miesiąca można spodziewać się podsumowania, w którym omówione zostaną interesujące badania i doniesienia oraz zdementowane zostaną fake newsy. Nie zabraknie także poleceń ciekawych lektur i filmów. Patronat nad serią sprawuje „Forum Akademickie”.