Instytut Filozofii i Socjologii PAN

  1. Wydarzenia
  2. Organizatorzy
  3. Instytut Filozofii i Socjologii PAN
Wydarzenia z organizator
Dzisiaj

“Jak czujemy się z demokracją?” Wyniki Europejskiego Sondażu Społecznego

Pałac Staszica Nowy Świat 72, Warszawa, Poland

Mamy przyjemność zaprosić do udziału w międzynarodowej konferencji, zatytułowanej ”How do we feel about democracy? Results of the European Social Survey”. Będzie ona poświęcona prezentacji wyników 10. edycji projektu „Europejski Sondaż Społeczny” (ESS). Konferencja odbędzie się 3 lutego 2023 r. w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie. Początek o godz. … Continue reading "“Jak czujemy się z demokracją?” Wyniki Europejskiego Sondażu Społecznego"

Powstanie w getcie warszawskim – korzenie oporu i konteksty

Zakład Socjologii Teoretycznej i Zespół Badań nad Zmianą Społeczną i Tradycją zaprasza na seminarium z cyklu „Lokalne, regionalne, krajowe i ponadnarodowe: cztery spojrzenia na zmianę społeczną i ład społeczny" Dr Maria Ferenc (Żydowski Instytut Historyczny) wygłosi referat pt. POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM – KORZENIE OPORU I KONTEKSTY Seminarium odbędzie się on-line w poniedziałek, 8 maja 2023 r., o godz. … Continue reading "Powstanie w getcie warszawskim – korzenie oporu i konteksty"

REWOLUCJA 2020 W BIAŁORUSI Z PERSPEKTYWY „SOLIDARNOŚCI”

Pałac Staszica Nowy Świat 72, Warszawa, Poland

Instytut Filozofii i Socjologii PAN zaprasza do udziału w spotkaniu przedstawicieli polskiej i białoruskiej opozycji demokratycznej OD SIERPNIA DO CZERWCA REWOLUCJA 2020 W BIAŁORUSI Z PERSPEKTYWY „SOLIDARNOŚCI” Celem spotkania jest wymiana doświadczeń w zakresie strategii, organizacji oraz perspektyw skutecznego oporu wobec reżimu autorytarnego w Polsce i Białorusi. Uczestnicy spotkania dążyć będą do odpowiedzi na pytanie o … Continue reading "REWOLUCJA 2020 W BIAŁORUSI Z PERSPEKTYWY „SOLIDARNOŚCI”"

Wykład „Płeć poza nawiasem. Feministyczne pytanie o fenomenologię”

Pałac Staszica Nowy Świat 72, Warszawa, Poland

Polskie Towarzystwo Fenomenologiczne Instytut Filozofii i Socjologii PAN zapraszają na wykład z cyklu „Fenomenologia współczesna”   MARZENA ADAMIAK PŁEĆ POZA NAWIASEM. FEMINISTYCZNE PYTANIE O FENOMENOLOGIĘ   11 marca (poniedziałek), godz. 15:00 Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala 154 (I piętro)   Jednym z zyskujących dzisiaj na znaczeniu nurtów filozofii feministycznej, szczególnie pod kątem przekształceń … Continue reading "Wykład „Płeć poza nawiasem. Feministyczne pytanie o fenomenologię”"

Seminarium fenomenologiczne pt. Czytanie: Fenomenologia Boga

spotkanie online

Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz Polskie Towarzystwo Fenomenologiczne zapraszają na seminarium poświęcone studium dzieł przedstawicieli ruchu fenomenologicznego, pracom myślicieli, którzy inspirowali twórców fenomenologii oraz tych inspirujących się fenomenologią, wreszcie tych, którzy korzystali jedynie z fenomenologii jako metody badań. O Bogu z perspektywy „teologicznego zwrotu” w fenomenologii francuskiej i w optyce myśli postsekularnej Edmund Husserl … Continue reading "Seminarium fenomenologiczne pt. Czytanie: Fenomenologia Boga"

Seminar: “From Mars to Venus: Navigating the Democratic Divide between Western and Eastern Europe” by Dr. Katarzyna Grzybowska-Walecka

spotkanie online

The European Studies Unit of the Institute of Philosophy and Sociology, Polish Academy of Sciences (ESU IFiS PAN) cordially invites you to the next seminar in the series titled The Making of European Society: Towards the Sociology of European Integration. The presentation will be delivered by Dr. Katarzyna Grzybowska-Walecka, entitled: “From Mars to Venus: Navigating … Continue reading "Seminar: “From Mars to Venus: Navigating the Democratic Divide between Western and Eastern Europe” by Dr. Katarzyna Grzybowska-Walecka"

Wykład: „Zmysłowość słowa. Henri Maldiney i współczesna fenomenologia francuska”

Sala Lustrzana Pałacu Staszica w Warszawie Nowy Świat 72, Warszawa, Mazowieckie

Polskie Towarzystwo Fenomenologiczne i Instytut Filozofii i Socjologii PAN zapraszają na wykład z cyklu „Fenomenologia współczesna” MONIKA MURAWSKA ZMYSŁOWOŚĆ SŁOWA. HENRI MALDINEY I WSPÓŁCZESNA FENOMENOLOGIA FRANCUSKA 26 kwietnia (piątek), godz. 15:30 Pałac Staszica Nowy Świat 72, sala 154 (I piętro)     Abstrakt  Podobne drobnym tancerkom, do których Walser przyrównywał swoje fragmenty prozą, „śmiertelnie wyczerpane” … Continue reading "Wykład: „Zmysłowość słowa. Henri Maldiney i współczesna fenomenologia francuska”"

Seminarium „Praworządność jako zagadnienie socjologiczne”

spotkanie online

Zakład Socjologii Teoretycznej i Zespół Badań nad Zmianą Społeczną i Tradycją Instytutu Filozofii i Socjologii PAN zaprasza na seminarium z cyklu „Lokalne, regionalne, krajowe i ponadnarodowe: cztery spojrzenia na zmianę społeczną i ład społeczny”, które odbędzie się w poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., o godz. 15.00. Prof. dr hab. Jacek Kurczewski (red. naczelny Societas/Communitas) i … Continue reading "Seminarium „Praworządność jako zagadnienie socjologiczne”"

Seminarium: Ludzie wobec wojny – bezpośrednie i pośrednie efekty traumy

spotkanie online

Zespół Socjologii Polityki, Gospodarki i Edukacji oraz Zakład Obliczeniowych Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN zapraszają na seminarium z cyklu: Edukacja i Społeczeństwo (EiS) „Ludzie wobec wojny – bezpośrednie i pośrednie efekty traumy” Trwa wojna. Ścierają się w niej dwa przeciwstawne systemy wartości. Jest to próba dla demokratycznych społeczeństw europejskich, realna próba wartości, które … Continue reading "Seminarium: Ludzie wobec wojny – bezpośrednie i pośrednie efekty traumy"