PAN Archiwum w Warszawie

Archiwum Polskiej Akademii Nauk, od 2011 r. PAN Archiwum w Warszawie, ma swoje oddziały także w Poznaniu i Katowicach. To instytucja naukowo-pomocnicza PAN pełniąca istotną rolę w życiu Akademii jako placówka o powierzonym zasobie archiwalnym z prawem do wieczystego przechowywania dokumentów. Pracownicy jednostki opiekują się materiałami źródłowymi do historii nauki, włączając się aktywnie w życie naukowe i kulturalne Polski.

Wśród zbiorów jednostki znajduje się ponad 600 zespołów oraz ich fragmentów pochodzenia prywatnego. Materiały epistolograficzne obejmują korespondencję tysięcy najwybitniejszych przedstawicieli nauki i kultury z wielu krajów świata. Archiwum posiada kolekcje około 30 tys. zdjęć, ponad 3 mln klatek mikrofilmów, powyżej 1000 medali oraz około 1200 map. Jednym z ważniejszych osiągnięć metodologicznych jednostki jest sporządzenie wytycznych opracowywania spuścizn archiwalnych po uczonych, które są stosowane przez wiele innych polskich placówek porządkujących swoje zasoby.

Archiwum publikuje wiele wydawnictw, spośród których należy wyróżnić ukazujący się od 1959 r. rocznik „Biuletyn Archiwum Polskiej Akademii Nauk”. Poza tym APAN publikuje książki okolicznościowe, katalogi wystaw i informatory. „Przewodnik po zasobie” opracowany został w Archiwum trzykrotnie – ostatnia edycja ukazała się w 1999 r.  

Archiwum PAN współpracuje z kilkudziesięcioma ośrodkami naukowymi w wielu krajach świata, realizując razem z zagranicznymi partnerami liczne projekty badawcze i organizując wspólne wystawy i konferencje. Aktywnie uczestniczy w działaniach promujących naukę: włączają się w organizację Nocy Muzeów, Pikniku Archiwalnego i Festiwalu Nauki.

Strona internetowa: archiwum.pan.pl 

Widocznie stara karta z nadrukowanym wieńcem i ręcznymi, ozdobnymi podpisami
„Wieniec szkolny dla wiekopomnej nagrody za osobliwszą pilność i postępek w religii, moralności, obyczajach i nauce” – tę osobliwą pamiątkę otrzymał uczeń od Szkół Warszawskich Księży Pijarów w 1811 r.

Źródło: APAN, Materiały do Dziejów Uniwersytetu Wileńskiego

Owalna, czarno-biała fotografia, na której siedzi mężczyzna i kobieta oraz troje dzieci
Archiwum przechowuje ok. 30 tys. zdjęć, w tym fotografię rodziny Samuela Bogumiła Lindego. To reprodukcja dagerotypu (zdjęcia na metalowej płytce) sprzed 1860 r.

Źródło: APAN, Zbiór Fotografii

Kopia starego listu pisanego ręcznie
Wśród zasobów Archiwum znajduje się wiele obiektów pochodzenia prywatnego. Przykładem jest list napisany w 1945 r. przez Alberta Einsteina do Mieczysława Wolfkego, polskiego fizyka, prekursora telewizji i holografii

Źródło: APAN, Materiały Mieczysława Wolfkego