PASIFIC Short Docs – krótkie filmy dokumentalne o stypendystach programu PASIFIC

Kto pracuje z cudowną kamerą? Jak podróżować w czasie? Czy warto ufać swoim przeczuciom w badaniach naukowych? Kto nosi strzelbę podczas badań? Czy cisza może być ekscytująca? Przedstawiamy PASIFIC Short Docs – serię krótkich filmów dokumentalnych o stypendystach PASIFIC.

W nowym cyklu naukowcy pokazują i opowiadają jak realizują swoje projekty badawcze, do jakich celów dążą i jakie wyzwania napotykają po drodze. Dowiemy się także co jest fascynującego w pracy naukowej i jakie daje ona korzyści, nie tylko samym stypendystom, ale nam wszystkim.

Pierwszy odcinek przedstawia sylwetkę Fabricio Carrijo, pochodzącego z Brazylii naukowca, który realizuje swój projekt badawczy w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. Jego praca dotyczy warunków życia uchodźców w ośrodkach tymczasowego zamieszkania.

Reżyserka filmów, Justyna Dżbik-Kluge mówi: „Ten film jest niezwykły, bo ukazuje się w drugą rocznicę wojny Rosji w Ukrainie. Bohaterami są tutaj uchodźcy również z Ukrainy, o których Fabricio mówi bardzo ważne rzeczy. Pokazuje jak ważna jest zmiana narracji z my-oni i oddanie uchodźcom ich podmiotowości. W ośrodkach, w których przebywają bardzo często tego brakuje.”

W drugim odcinku poznajemy Olhę Tikhonovą, ukraińską badaczkę pracującą w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Olha zajmuje się architekturą i historią, a jej praca badawcza w ramach programu PASIFIC dotyczy wpływów w polskiej architekturze obronnej XVII wieku.

Zapraszamy do zapoznania się z filmami: