Pierwszy w 2023 roku uczestnik wizyt długoterminowych uczonych PAN w Paryżu w ramach Porozumienia o współpracy naukowej między PAN a CNRS

Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Paryżu powitała kolejnego uczestnika wizyt długoterminowych uczonych PAN w Paryżu. Jest nim Daniel Mège, profesor Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Profesor Daniel Mège spędzi w Stacji najbliższe pięć miesięcy i będzie prowadził badania w ramach współpracy pomiędzy CNRS a Polską Akademią Nauk.

Badania profesora dotyczą charakterystyki szczeliny hydrotermalnej na granicy płyt tektonicznych Afryka-Arabia. Projekt ten jest częścią umowy o współpracy dwustronnej.

Daniel Mège jest geologiem zajmującym się ewolucją Ziemi i innych planet układu słonecznego. Po doktoracie na Uniwersytecie Paris-Saclay prowadził badania w DLR w Berlinie, University of Nevada, Reno, Uniwersytetu Clermont-Auvergne, Uniwersytecie Pierre et Marie Curie oraz Uniwersytecie w Nantes. W Instytucie Nauk Geologicznych PAN odpowiadał za utworzenie grupy badawczej w zakresie geozoologii planetarnej. Ten projekt był finansowany z funduszy europejskich i Fundacji Badań Naukowych. Pracował także w Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie kieruje różnymi projektami badawczymi dotyczącymi Ziemi i planet w powiązaniu z misjami eksploracji kosmosu.

Jego zespół, jako główny w misji ESA/Roscosmos ExoMars Trace Gas Orbiter, specjalizuje się w badaniach deformacji tektonicznych, wulkanizmu i procesów hydrotermalnych na Marsie. Zespół jest także wspierany przez Polską Fundację Badawczą.

Wyniki prac profesora i jego zespołu podkreślają znaczenie miejsc hydrotermalnych na Marsie dla poszukiwania przeszłej lub obecnej aktywności biologicznej i związanych z nią złóż metali.

Szczyt wulkanu Dallol, patrząc na zachód. Stawy zawierają czysty kwas siarkowy. Fot. D. Mège, 2018 r.

Źródło informacji: Stacja Naukowa PAN w Paryżu

Zdjęcie otwierające: profesor Daniel Mège wraz dr inż. Magdaleną Sajdak, dyrektorką Stacji PAN w Paryżu. Fot. Archiwum Stacji