Debata podsumowująca, 26 września

Goście cyklu podcastów „Co tam, PANie, w polityce naukowej?” będą rozmawiać o wyzwaniach w polityce naukowej. Przekażą pomysły swoich ugrupowań politycznych na skuteczne wsparcie badań naukowych, finansowanie młodych badaczy czy wykorzystanie dorobku naukowego w rozwiązywaniu problemów społecznych. Zastanowią się również nad zwiększeniem zaangażowania nas wszystkich w kreowanie i realizację polityki naukowej. Podczas rozmów live nie zabraknie na pewno trudnych pytań, interesujących odpowiedzi i deklaracji.

Cykl zostanie zwieńczony debatą podsumowującą, w której zaproszeni eksperci odniosą się do wypowiedzi przedstawicieli partii. Zastanowią się, czy prezentowane pomysły są nowatorskie i w jaki sposób mogą wpłynąć na politykę naukową państwa w kolejnych latach. Goście spotkania podsumowującego będą dyskutować o możliwości wypełnienia prezentowanych deklaracji i kosztach, jakie to za sobą niesie. Porozmawiają o tym, czy są to tylko przedwyborcze obietnice, czy może jest realna szansa na tak bardzo oczekiwane przez całe środowisko naukowe zmiany.

Debata prowadzona przez prof. Dariusza Jemielniaka, wiceprezesa PAN odbędzie się 26 września o godz. 18:00. Wezmą w niej udział m.in.

  • prof. Marek Konarzewski, Prezes Polskiej Akademii Nauk, biolog, badacz i popularyzator nauki związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziałem Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości radca-ministra ds. nauki i technologii ambasady RP w Waszyngtonie oraz doradca Ministra Spraw Zagranicznych ds. nauki i technologii.
  • prof. dr hab. Marta Miączyńska, dyrektorka Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, genetyczka specjalizująca się w biologii komórki. Stypendystka programu L’Oreal Polska  dla Kobiet i Nauki, Austrian Science Fund i Human Frontier Science Program Organization. Członkini korespondentka Polskiej Akademii Nauk i członkini Academia Europaea.
  • prof. Zbigniew Błocki, Dyrektor Narodowego Centrum Nauki, matematyk specjalizujący się w analizie zespolonej związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Pracował naukowo także w Instytutach Maxa Plancka w Bonn i Lipsku. Powoływany w skład zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Komitetu Matematyki PAN i rady Narodowego Centrum Nauki.  
  • dr hab. Piotr Wachowiak, Rektor Szkoły Głównej Handlowej, ekonomista. Poza pracą naukową w latach 90. pracował w Urzędzie Gminy Warszawa Centrum jako zastępca dyrektora zarządu Dzielnicy Żoliborz oraz jako dyrektor Wydziału Budynków Komunalnych (1994–1996), a także był dyrektorem administracyjnym i kanclerzem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest członkiem Komitetu Organizacji i Zarządzania PAN ora z przewodniczącym Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP oraz Kapitule Polskiej Wystawy Gospodarczej. 
  • dr hab. Dominik Antonowicz, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zatrudniony w Katedrze Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym. Zajmuje się badaniem globalnych trendów w polityce wobec nauki oraz szkolnictwa wyższego, a także zarządzaniem instytucjami akademickimi.