Posiedzenie plenarne Komisji do spraw Etyki w Nauce 17 czerwca 2024 roku

Członkowie Komisji do spraw Etyki w Nauce (KEwN) na posiedzeniu plenarnym 17 czerwca 2024 r. zapoznali się m.in. z odpowiedzią Rady Doskonałości Naukowej w sprawie projektu RDN dotyczącego zmiany ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Omówiono zapytanie: czy fakt habilitacji żony na wydziale, gdzie mąż pełni funkcję kierownika jest zgodne z dobrymi obyczajami w nauce?

Przewodniczący KEwN wyznaczył zespół orzekający do rozpatrzenia sprawy ewentualnego naruszenia zasad etyki pracy naukowej, praw własności intelektualnej i zasad rzetelności naukowej oraz fałszowania informacji w publikacji naukowej przez jednego z pracowników naukowych Uniwersytetu.

KEwN przyjęła opinie zespołów orzekających:

  1. W sprawie oceny czy w przypadku jednego Profesora dochowany został warunek członkostwa w jednym z podmiotów działających w sferze nauki (tj. konieczność posiadania przez członka nieposzlakowanej opinii i przestrzegania zasad etyki naukowej)?
  2. W sprawie oceny czy w trakcie postępowania habilitacyjnego prowadzonego w uczelni artystycznej habilitantka przywłaszczyła sobie autorstwo części cudzego lub wprowadził w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania?

Powrócono do spraw:

  1. „Możliwości przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych oraz popełnienia deliktu dyscyplinarnego przez Rektora jednego z Uniwersytetów”;
  2. Publicznego znieważenia i naruszenia dóbr osobistych jednego z członków PAN przez Prezesa PAN podczas zebrań gremiów PAN.

KEwN zapoznała się z dalszą korespondencją w sprawie ewentualnego plagiatu w artykule opublikowanym przez dwóch pracowników naukowych tej Uczelni. Wspomniano też o dalszym wniosku Komisji Dyscyplinarnej Politechniki z prośbą o wydanie opinii czy pracowniczka naukowa uczelni naruszyła prawo autorskie.

Prof. P. Łuków, Przewodniczący Zespołu ds. nowelizacji Kodeksu etyki pracownika naukowego poinformował o wynikach dotychczasowych prac zespołu.

Dr hab. R. Sławeta przedstawił uaktualnioną wersję opracowania dotyczącego analizy spraw KEwN z lat 2019–2023.