Posiedzenie plenarne (28.03.2022)

Komisja do Spraw Etyki w Nauce („KEwN”) na posiedzeniu w dniu 28 marca 2022 r. powróciła do wniosku Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o opinię, czy przewinienie dyscyplinarne zarzucane doktorowi stanowi naruszenie zasad etyki w nauce; do wniosku Komisji Dyscyplinarnej jednej z Politechnik o opinię, znamiona którego z czynów opisanych w art. 287 ust. 2 pkt 1, 2 czy 4 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zostały wyczerpane w sprawie dotyczącej jednego z  profesorów Uczelni.

Kontynuowano również rozpatrywanie: zgłoszenia ewentualnego plagiatu w pracy magisterskiej wykładowczyni zatrudnionej w jednej z Akademii; listu otwartego w sprawie przekształcenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej UP w Krakowie w strukturę budzącą obawy przed utratą tożsamości naukowej i dydaktycznej; skargi pracownika naukowego jednej z Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych na ewentualne rażące uchybienia władz Uczelni podczas procedowania projektu badawczego i na blokowanie Skarżącemu rozwoju naukowego.

Członkowie KEwN ustalili dalsze działania: w sprawie ewentualnych przewinień etycznych pracowników naukowych jednego z instytutów badawczych oraz w sprawie ewentualnej nieuczciwości naukowej obecnych i byłych pracowników naukowych AWFiS w Gdańsku.

Zapoznano się także: z dalszą korespondencją w sprawie ewentualnego plagiatu pracownika naukowego i  jego ubiegania się o tytuł profesora w innej uczelni; ze zgłoszeniem ewentualnej „korupcji i nepotyzmu” w NCN; ze stanowiskiem Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczącym zasad realizacji projektów genomowych z 10 marca 2022 r.