Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk z udziałem ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka

We wtorek, 23 stycznia 2024 r. odbyło się posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk, w którym uczestniczył także minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek. Witając gościa prezes PAN prof. Marek Konarzewski podkreślił, że jest ogromnie usatysfakcjonowany tym, iż po raz pierwszy od lat co najmniej ośmiu konstytucyjny minister bierze udział w obradach Prezydium PAN, co jest dla Akademii dużym wydarzeniem. Zaznaczył również, że jedną z najbardziej kluczowych dla PAN kwestii jest obecnie nowa ustawa o Polskiej Akademii Nauk i wyraził nadzieję na jak najszybsze jej procedowanie. Jak zaznaczył, ustawa jest kwestią kluczową w kontekście możliwości pozyskiwania środków z KPO, a także będzie w dużym stopniu porządkować ustrój Akademii i istotnie wspomoże jej systemową reformę. Prof. Konarzewski zwrócił również uwagę, że na zatwierdzenie ministra w dalszym ciągu czeka uchwalony już statut PAN, podziękował za dodatkowe 180 milionów PLN, jakie instytuty Akademii po raz pierwszy otrzymały w tegorocznym budżecie, a także przedstawił pokrótce ideę projektu budowy Muzeum Historii Naturalnej.

Minister Dariusz Wieczorek podkreślił z kolei, że PAN jest instytucją niezwykle ważną nie tylko z perspektywy samego Ministerstwa, ale także całej polskiej nauki wyrażając przy tym nadzieję, że chociażby kwestie związane z decyzją o dofinansowaniu najlepiej pokazują kierunek nowego rządu wobec Polskiej Akademii Nauk.

Sygnalizowałem dzisiaj na kierownictwie resortu, żeby chciałbym, aby nawet już z początkiem lutego projekt ustawy o PAN pojawił się w dyskusji – zaznaczył minister. Dodał także, że prace nad projektem będą konsultowane z Akademią, a współdziałanie w tym procesie jest z jego punktu widzenia jednym z priorytetów i liczy na pomoc i zaangażowanie ze strony PAN.

Dariusz Wieczorek zaznaczył również, że bardzo zależy mu na tym, żeby przy podziale środków finansowych odpowiednio wzmocnić pozycję instytutów, a decyzje w tym obszarze miały charakter rozwiązań systemowych i były maksymalnie obiektywne. Komentując sprawę statutu PAN minister zwrócił uwagę, że dokument trafił do KPRM i z tego względu kwestia może jeszcze wymagać czasu. Odnosząc się z kolei do kwestii Narodowego Centrum Nauki podkreślił, że w tym przypadku nie trzeba go przekonywać, resort zdaje sobie sprawę z sytuacji i bardzo zależy mu na tym, aby nakłady na badania i rozwój w Polsce rosły, i w tym kontekście środki z KPO są sprawą absolutnie kluczową.

W dalszej części obrad dyskutowane i głosowane były m.in. uchwały w sprawie reorganizacji Instytutu Geofizyki PAN, propozycji dotyczących projektu budżetu państwa na rok 2024 w zakresie przewidzianym dla Polskiej Akademii Nauk oraz uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia regulaminu trybu wyboru członków i organów komitetów naukowych. Wiceprezes prof. Aleksander Welfe przedstawił również sprawę harmonogramu wyboru członków krajowych PAN w 2024 roku. Pełna treść wszystkich podjętych uchwał dostępna jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej PAN.